Arabadan Sigara Kokusu Nasıl Çıkar?

Arabadan Sigara Kokusu Nasıl Çıkar?

Gün geçtikçe sigara kullanan insanların sayısı artmakla birlikte bugün de oldukça çok sayıda insan sigara içmektedir. Sigara kullanan insanların sayısı bu kadar çok olunca da özellikle yolda çok zaman geçiren insanlar arabalarda sigara içmekten kaçınamıyorlar.

Her ne kadar sigara tiryakileri sigara içmekten keyif alsa da zaman içinde arabaya sinen sigara kokusu oldukça kötü kokmaktadır. Sinmiş sigara kokusu zaman zaman içenleri bile oldukça rahatsız eder. Arabanın sigara kokması yüzünden sigara içmeyen insanlar bu arabalara bindiklerinde fazlası ile rahatsız olurlar.

Bu durumları önleyerek sigara kokusundan kurtulmanın birkaç yolu vardır. Ancak arabadan sigara kokusunu çıkarmak mümkün olsa da zaman isteyen ve uğraştıran bir iştir. Arabanıza sinen sigara kokusundan kurtulmak için uygulayabileceğiniz yöntemler için halı yıkama makinesi, koltuk şampuanı, sünger, bez, sirke ve kase gerekmektedir.

1-)Halı Yıkama Makinesi ile Temizleme

Arabalara sinen sigara kokusundan kurtulmak için uygulanabilecek en etkili yöntemlerden biri aracın tüm iç yüzeylerini halı yıkama makinesi ile yıkamaktır. Bunun için tüm ayarlarını yaptığınız makineniz ile öncelikle arabanın tavanını temizleyerek başlayın. Araçlarda sigara kokusunu en çok hapseden bölüm tavan kısmıdır. Bu nedenle tavan kısmının iyi yıkanmış olması kokunun oldukça hafiflemesine neden olacaktır. Ancak sigara kokusu tüm yüzeylere sineceği için paspasları ve yer halılarını da halı yıkama makinesi ile iyice temizlemek gerekir.

2-)Koltuk Şampuanı

Tavandan sonra arabalarda sigara kokusunu en çok hapseden yer ise koltuklardır. Bu nedenle koltukların temizliği de sigara kokusunu gidermek için oldukça önemlidir. Bu nedenle bir sünger ve koltuk şampuanı yardımı ile koltukları derinlemesine temizlemek gerekir. Bu işlemi halı yıkama makinesi ile de yapabilirsiniz.

3-)Sirke ve Havlu

Sirke ve havlu yöntemi diğer yöntemlere göre daha günlük uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Ancak düzenli olarak uygulanması halinde sigara kokusunu arabaya sinmeden çıkmasına katkı sağlar. Bu yöntemi uygulamak için kaselerin içine sığabilecek büyüklükte havlular alın.

Bu havluları tamamı ile elma sirkesine batırın. Kaseleri içinde havlular varken alabildiği kadar elma sirkesi ile doldurun. Ön ve arka tarafta olmak üzere küllüklerin yan taraflarına koyun. Bu şekilde bir gece bekledikten sonra sabah tüm kapıları pencereleri açarak aracın iyice havalanmasını sağlayın. Rüzgarlı, esen bir yer de bunu yapma şansınız varsa arabanız daha iyi havalanmış olacaktır ve sigara kokusundan daha kısa süre de kurtulabilirsiniz bu sayede.

NOT: Aracın çıkabilen tüm iç yüzey parçalarını çıkarıp derinlemesine yıkamak kokudan kurtulmanın en etkili yoludur. Çıkaramayacağınız kısımları da doğru deterjanlar kullanarak olabildiğince çok temizlemelisiniz. Tüm bu uğraşlarınıza rağmen hala sigara kokusu alıyorsanız, ozon dezenfektasyonu deneyebilirsiniz. Partikülleri parçalayarak temizledikleri için koku giderme açısından oldukça etkili bir işlemdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ