Asma Tavan Nasıl Temizlenir?

Asma Tavan Nasıl Temizlenir?

Evlerin tavanları evin daha aydınlık olması ve ferah görünmesi için genellikle beyaz renge boyanmaktadır. Tavanlar evin duvarlarına göre daha zor kirlenir. Ancak bazı durumlarda özellikle sigara içilen evlerde asma tavanlar hızlı bir şekilde kirlenebilir. Tavanlar sisli bir hal alabilir.

Asma tavanın temizlenmesi çok kolay değildir. Özellikle ulaşılmasının zor olmasından dolayı temizleme işlemi daha fazla zaman alır ve zahmetlidir. Asma tavanı temizlemek zor olduğu için öncelikli olarak kirlenmesini önlemek mantıklı bir harekettir.

1-)Silinebilen Boyalar

Tavan boyaları eğer silinebilen boya ile boyanmış ise işiniz çok daha kolaydır. Tek yapmanız gereken ıslak bir bez ile lekeli bölgeleri silmek. Bu işlem boyanın özelliğine bağlı olarak kolaylıkla gerçekleşmektedir.

2-)Silinemeyen Boyalar

Tavanların birçoğu silinme özelliği olmayan boyalar ile boyanmaktadır. Bu sebeple bu tarz tavanları temizlemek için silme işlemi pek işe yaramaz.

Bu tarz tavanlarda temizliğin gerçekleşebilmesi için en etkili yöntem tavanın tekrar boyanmasıdır. Bu yöntem maddi olarak biraz daha pahalı olabilir ancak uygulayabileceğiniz bütün yöntemlerden daha etkilidir.

3-)Küflü Asma Tavanların Temizliği

Küf lekesi bulunan asma tavanların sık sık temizlenmesi gerekmektedir. Küf kolayca havaya dağılabilir ve ortamdaki kişilerin sağlığını bozabilir.

Sağlığa etki eden küflerin temizlenmesi için dezenfektan maddelerin kullanılması gerekmektedir. Bu sebeple küflü asma tavanları çamaşır suyu ile iyice siliniz. Bu işlemi birkaç defa tekrarlamanız gerekebilir.

Çamaşır suyu ile sildikten sonra tavanı normal su ile silmeyi unutmayınız. Tavanın hızlı bir şekilde kuruması için havalanmasını sağlayın. Gerekli ise kuru bir bez ile tekrar siliniz.

Eğer bu işlemin ardından küf lekesi kalır ise tavanı boyamanız gerekli olabilir. Boyama işlemini tavan kuruduktan sonra yaptığınızdan emin olunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ