Biber Dolmasının Yanına Ne Gider?

Biber Dolmasının Yanına Ne Gider?

Biber dolmasının bilhassa koymamanız gereken yemekler vardır. Bunlardan en bilineni ise pilav. Bunun nedeni ise biber dolması ile pilavın tatlarının alakasız olmasından dolayı değil, iki yemeğin içeriğinde de ana gıdanın pirinç olmasıdır.

Biber Dolmasının Yanına Ne Gider?

Biber dolması pirinç ile yapılan bir yemek olduğu için aslında başlı başına ana yemek olarak sayabiliriz. Yanına herhangi bir ana yemek daha fazla olacaktır. Öncesinde hafif bir çorba olabilir, çorba olarak da en ideal sebze çorbası olabilmektedir. Biber ile birlikte yendiği için yoğurt çıkarabilirsiniz.

Çok kalabalık misafir ağırlayacaksınız bu durumda yalnızca biber dolması yetmeyeceğinden salata ve makarna da yapabilirsiniz. Hatta makarna için ayrı sos hazırlayabilir ve bu şekilde masanızı doldurabilirsiniz. Biber dolması yemeğinin tek başına doyurucu olmasından dolayı, yanına tekrar ağır yemekler pişirmek israfa neden olabilmektedir. Bunun yerine her zaman aperatif ya da yanına atıştırmalık bir şeyler hazırlayarak çok da nezih bir şekilde öğünü kurtarabilirsiniz.

Biber Dolması Bozulur Mu?

Beklenme süresi ve muhafaza edildiği ortama göre biber dolması bozulabilir. Bozulduğu ise her yemekte olduğu gibi yine kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Etli olarak yaptıysanız zaten uzun süre muhafaza etmeniz kesinlikle doğru değildir. Maksimum 2 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.

Biber dolmasının bozulduğunu ilk olarak kokusundan anlamanız mümkündür. Normalde biber dolmasının rahatsız edici bir kokusu olmamasına rağmen, bozulmaya başladığında bu koku kötüleşmektedir. Böyle bir durumda tüketmeniz kesinlikle doğru değildir. Eğer koku alamıyorsanız, yemeğinizi yemeden önce ufak bir parça tadına bakın. Eğer tadında da farklılıklar sezerseniz kesinlikle tüketmemenizi öneririz.

Biber dolmasının bozulmasını engellemek için öncelikle doğru bir şekilde muhafaza etmiş olmak gerekmektedir. Biber dolmasını saklarken her zaman buzdolabı tercih etmelisiniz. Zeytinyağlı ya da etli olsun, oda sıcaklığında beklemiş olan dolmanın bozulması için aslında yardım etmiş oluyorsunuz. Biber dolması piştikten ve soğuduktan itibaren, sürekli olarak buzdolabında hava almayacak bir şekilde muhafaza edilmelidir. Tüketileceği zaman ise, tüketilecek miktarda buzdolabından alınıp, kalanını tekrar buzdolabına koymak gerekir. Bir yemeğin çok sık buzdolabında soğutulup ısıtılması yemeğin içinde bulunan faydalı vitamin ve proteinleri öldürür, zararlı bakteri hücrelerini ise çoğaltır ve canlandırır. Bu şekilde olan yemekler ise yanında bulunan diğer ürünlere de kolaylıkla zarar verebilmektedir.

Biber Dolması Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Alacağınız biberin taze, diri olanları tercih etmelisiniz. Yırtılmış, çürümüş ya da yumuşamış biberler tüketildiğinde ağızda kötü bir tadın oluşmasına sebep olmaktadır.
  • Eğer etli yapacaksınız, etinizin taze ve yağsız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Keza dolmanın tadını asıl oluşturan et ve biberdir. Bu ikisine gerekli önemi vermediğinizde dolmanız da istediğiniz gibi olmayacaktır.
  • Dolmanızı zeytinyağlı yapıyorsanız, mümkün olduğunca doğal bir zeytinyağı kullanmaya özen gösterin. Böylece dolmanız çok daha lezzetli olacaktır.
  • Biberlerin içini iyi bir şekilde temizlediğinizden de emin olmanız gerekmektedir. Yıkayıp mutlaka temizleyin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ