Dana Etinin Neresinden Ne Yapılır?

Dana Etinin Neresinden Ne Yapılır?

Dana eti tüketimi günlük olarak ihtiyaç duyulan protein ihtiyacını büyük ölçüde karşılayabilecek bir yiyecektir. İnsan sağlığı açısından oldukça yararlıdır.

Dananın Boyun Kısmından Ne Yapılır?

 • Gerdan: Bu bölge genellikle kıyma kıyma yapımında kullanılır. Ayrıca dana sote ve tas kebabı da bu bölgeden hazırlanır.
 • Haşlamalık Kuşbaşı: Gerdan kısmının altında kalan bu kısımdaki et büyük parçalar halinde kesilir ve bu parçalar özellikle sulu yemeklerde sıkça tercih edilerek haşlamalık et olarak kullanılır.

Dananın Omuz-Kürek Kısmından Ne Yapılır?

Biftek: Etin en değerli kısımlarından biridir. Sinir ve yağ dokusu çok az bulunur. Az yağlı olduğundan hafif yağda ızgara yapılabilir. Marine edildikten sonra fırınada atılabilir.

Dananın Sırt Kısmından Ne Yapılır?

 • Rosto: Nuar bölümünde olduğu gibi bu bölgede oldukça yağsızdır. Bu nedenle sıkça tercih edilir. Marine edilip mühürlendikten sonra fırına atılıp düşük ısıda pişirilir. Daha sonra dilimlenerek servis edilir.
 • Bonfile: Hayvanın sağ ve sol kısmında bulunan iki adet kas dokusudur. Etin değerli kısımlarından biridir. Teflon tavada ya da ızgarada sıradan pişirme yöntemleri ile pişirilir ve tüketilir.
 • Kontrfile: Yağsız ve biftek yapmaya uygun bir kısımdır. Bonfileye göre daha serttir. Dilimlenerek pişirilir. Eğer kalın dilimler halinde kesilirse marine edildikten sonra ızgara yapılır. Orta kalınlıkta dilimlenir ise soslu biftek yapımı için uygun olacaktır.
 • Pirzola: Yağlı olması nedeni ile tercih edilir. Etin kemikle birlikte düzgün bir şekilde kesilmesi ile pirzola şeklini alır. Kalın dilimler halinde kesildikten sonra tavada ızgara yapılması sıklıkla tercih edilir.
 • Antrikot: Bifteğin birinci kalite halidir. Bu bölge yağlı ve oldukça yumuşak olduğundan mangalda pişirilerek tüketilmeye uygundur. Çeşitli soslar kullanılarak ızgarada da pişirilerek tüketilebilir.

Dananın But Kısmından Ne Yapılır?

 • Kuyruk: Bu kısım genellikle haşlama yapılarak tüketilir.
 • Nuar: Bu kısımda yağ ve sinir dokuları bulunmaz. Yağsız olması nedeniyle sıkça tercih edilir. Sebzelerle de kullanılarak haşlaması yapılarak tüketilir. Rosto yapılan ette bu kısımdan üretilebilir.
 • Kontrnuar: Nuarın alt kısmındaki bölgedir. Nuar kısmına göre daha kısa sürede pişer. Bu nedenle bu kısım biftek yapmak için daha uygun bir bölümdür. Özellikle domates soslu biftek yapımı için ilk tercih edilen kısımdır.
 • Şiş: Dananın but kısmı kuşbaşı şeklinde doğranarak bir şişe takıldıktan sonra mangalda pişirilerek tüketilir.
 • İncik: Daha çok kış aylarında sebzelerle birlikte tüketilir. Haşlamalık bir et türüdür.

Dananın Döş Kısmından Ne Yapılır?

Döş Sarma: Dananın alt kısmında göğüs bölgesinden çıkarılır. Oldukça yumuşaktır. Kuşbaşı ya da kıyma şeklinde tüketilir. Daha çok ızgara köfte yapımında tercih edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ