Diş Macunu Lekesi Nasıl Çıkar?

Diş Macunu Lekesi Nasıl Çıkar?

Dişlerin düzenli fırçalanması diş ve diş eti sağlığının korunması açısından, dişlerin çürümesini önlemek açısından büyük önem taşımaktadır. Günde en az üç defa dişlerin doğru şekilde fırçalanması gerekmektedir.

Gün içerisinde oluşan ağız kokusunun giderilmesi için de sık sık dişlerin fırçalanması yapılmaktadır. Özellikle gün içerisinde kişiler telaş ile dişlerini fırçalarken diş macununu üzerine dökebilirler ya da fırçalama esnasında diş macunu kişinin üzerine dökülebilir. Tüm bu durumun sonucunda diş macunu kıyafetler üzerinde leke oluşturmaktadır.

Diş macunu lekesini çıkarmak zahmetli ve zaman alıcıdır. Bu sebeple lekenin çıkarılması için dikkatli olunması gerekmektedir. Aşağıda diş macunu lekesinin çıkarılması için uygulanacak aşamalar anlatılmaktadır. Kıyafetlerinizde oluşan diş macunu lekelerini kolayca çıkarmak için aşağıdaki aşamaları sırası ile uygulayınız.

1-)Fazla Diş Macununu Alın

Öncelikli olarak dökülen diş macununun daha fazla yayılmasını önlemek, kıyafet dokusuna derinlemesini işlemesini önlemek için dökülen diş macununu hızla ıslak bir pamuklu bez ile siliniz. Islak pamuklu bezin olmadığı durumlarda ıslak bez ile de silebilirsiniz.

Buradaki silme işlemi diş macununun fazlasını dağıtmadan almak amacıyla yapılmaktadır. Kumaşta oluşan lekeyi çıkarmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

Eğer dökülen diş macununu hemen farketmediyseniz ve kuruduysa bunu çıkarmak için öncelikli olarak diş macununun kuruyan ve fazla kısmını kıyafeti zedelemeden almaya çalışın. Bu aşamada kuruyan diş macununu elleriniz ile ufalamak yeterli olacaktır.

2-)Sert Bir Cisim ile Kazıyın

Bu aşamayı kuruyan diş macunu lekelerini çıkarmak için uygulayabilirsiniz. Burada amaç dökülen diş macununun fazla kısmını kıyafete zarar vermeden keskin bir cisim ile kazımak. Bu işlemi gerçekleştirmek için maket bıçağı ya da jiletten yararlanabilirsiniz. Ancak bu aşamayı uygularken kendinize ve kıyafetinize zarar vermediğinizden emin olunuz.

3-)Ilık Sabunlu Su Kullanın

Kıyafetin diş macunu lekesi olan kısmını yıkama şartlarına uygun bir şekilde elde ya da çamaşır makinesinde yıkamadan önce lekeli bölgeyi ılık sabunlu su içerisinde bir süre bekletiniz. Bu bekleme işleminin ardından elleriniz ile yumuşayan diş macunu kalıntılarını yavaş yavaş dağıtmadan temizleyiniz.

Bu işlem içerisinde kıyafeti bekletme süreniz diş macunu lekesinin boyutuna ve kumaşın yapısına göre değişiklik göstermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ