Evde Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Evde Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Gül suyu, cilt üzerindeki tonik ve besleyici özelliği ile özellikle kadınlar arasında her daim popüler olan bir bitkidir. Gül kokusu, yağı ve suyu ile kozmetik sektöründe büyük yer edinmiştir.

Ancak gülden gül yağı ve suyu elde etmek çok zor bir işlemdir. Bir kilo gül yağı elde etmek için en az 4000 kilo güle ihtiyaç bulunmaktadır. Bu sebeple gerçek gül yağı ve gül suyu çok pahalıdır. Bunun yerine evde gül suyu hazırlayarak piyasada bulunan ve sahte olan gül suyu ve yağı içeren ürünleri kullanmanıza gerek kalmamaktadır.

1-)Derince bir tencere alın

Derin çelik bir tencereyi alın ve kısık ateşteki ocağın üzerine koyunuz. Bu tencerenin boyutu yapacağınız gül suyu miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

2-)Gül yapraklarını ve suyu ekleyin

Gül yapraklarını ve suyu tencerenin içerisine koyunuz. İçerisine koyduğunuz gül yaprakları ne kadar fazla ise elde edeceğiniz gül suyunun aroması da o kadar fazla ve güzel olmaktadır

Bu aşamada isterseniz güvendiğiniz bir markadan aldığınız gül yağından birkaç damla damlatabilirsiniz. Ayrıca sadece gül suyu elde etmek istemeyen kişiler bu aşamada birkaç bitkiyi karıştırarak karışım bir aromatik su elde edebilir.

3-)Tencerenin ağzını kapayın

Tencerenin ağzı işlemin başından sonuna kadar muhakkak kapalı tutulmalıdır. Aksi taktirde su ile birlikte buharlaşan gül yağı da uzaklaşmaktadır.

NOT: Bu işlem yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Bu sebeple koyduğunuz suyun yeterli olacağından muhakkak emin olunuz. İşlem sonrasında soğumayı hızlandırmak ve bir nevi ev yapımı distilasyon yöntemini uygulamak amacıyla tencerenin kapağını ters çevirerek kapatınız ve tencere kapağının üzerine bol miktarda buz koyunuz. Bu sayede distilasyon işlemi tam anlamıyla gerçekleşmiş olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ