Kefir Mayası Hangi Marketlerde Var?

Kefir Mayası Hangi Marketlerde Var?

Kefir mayası hangi marketlerde var merak edilen sorulardan birisidir. Kefir mayası alarak evde kendiniz doğal ve lezzetli bir kefir elde edebilirsiniz. Marketlerde hazır halde satılan kefirlere güvenmiyor ve bunları tüketmek istemiyorsanız evde kendiniz kolay bir biçimde kefir yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler ise süt ve kefir mayasıdır.

Kefir elde etmek için kullanılan maya genellikle keçi mayasıdır. Bunu satın alabileceğiniz yerler ise sınırlıdır. Günümüzde en çok kefir mayası satılan marketlerden birisi Migros’tur. Türkiye’de her ilde şubesi bulunan Migros’un ister şubelerinden birisine giderek kefir mayası satın alabilir isterseniz ise internette satış yapan Migros Sanal Market üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.

Kefir Mayası Nerelerde Satılır?

Migros’ta ve daha birçok yerde satılan ve en çok tercih edilen kefir mayalarından birisi Endanem markasına aittir. Endanem kuru kefir mayasını uzun süre boyunca kefir yapmak için kullanabilirsiniz, doğru bir şekilde sakladığınız sürece bozulma ihtimali ise yoktur. Mayayı yapabilmek için en az 8 saat kadar çiğ ya da keçi sütünün içinde bekletmeniz gerekiyor. Kuru olarak satılan maya bu şekilde kısa süre içinde aktif bir hale gelerek kefir elde edilmesinde kullanılmaktadır.

Kefir mayası satılan yerlerden bir diğeri ise semtlerde yer alan şarküteriler olabilir. Doğal süt ve et ürünleri satan bu tarz yerler günümüzde birçok yerde satış yapmaktadır. Doğal kefir mayasını buradan satın alarak satış yapabilirsiniz.

Kefir Tarifi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 litre keçi sütü ya da çiğ süt,
 • Bir miktar kuru kefir mayası.

Nasıl Yapılır?

 • Kefir yapımı için öncelikle orta boy bir tencere içinde sütü kaynatın. Sütü kaynattıktan sonra 2 saat kadar üzerinde kaymak oluşana kadar bekleyin.
 • Kuru mayayı sütün içine atın ve bu şekilde 8 saat kadar bekletin.
 • Kavanoza koyacağınız sütü ağzı kapalı bir şekilde bir süre muhafaza edin.
 • Süt pıhtılaştıktan sonra kefir hazır hale gelecektir. Süzgeç ile sütü süzdükten sonra 2 gün boyunca buzdolabında muhafaza ederek kefiri dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Kefir Zararlı mıdır?

Kefir birçok faydası olduğu bilinen bir içecek türü olsa da zararı olup olmadığı da merak edilen bir besin türüdür. Bilinçli bir şekilde aşırı miktarda tüketilen kefir sonrasında midede bir süre kramp oluşumu gözlenebilir. Kefirin kullanımı sırasında dikkat edilecek diğer noktalar ise şu şekildedir:

 • Kefirin günde bir bardak tüketilmesi uygundur. Bir bardaktan fazla tüketilen kefir fazla kiloya neden olabilir.
 • Kefirin aşırı tüketimi karın ağrısına neden olabilir.
 • Hamile ve emziren kadınların kefir tüketimi yapması uygun bir tercih değildir.
 • 1 yaş altı bebeklerin kefir tüketimi yapması sindirim sistemleri için uygun değildir.
 • Şeker hastalarına kefir tüketimi yapması tavsiye edilmez.
 • Kefirde birçok bakteri bulunur. Bu bakteriler bazı kişilerde ishal gibi yan etkilere neden olabildiği bilinmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ