Kuru Buz Nasıl Muhafaza Edilir?

Kuru Buz Nasıl Muhafaza Edilir?

Kuru buz, karbondioksit gazından elde edilen katı bir maddedir. Süblimleşme özelliği bulunan bir madde olduğu için sıvı hali bulunmayan kuru buz, karbondioksit gazına yüksek basınç uygulanması ile elde edilmektedir.

Kuru buz sıcaklığı -79 dereceyi bulan bir maddedir. Sıcaklığının bu kadar düşük olması ciddi buz yanıklarının oluşmasına neden olur. Bu nedenle kuru buz ile bir işlem yapılırken mutlaka önlem alınmalıdır. Bu önlemlerden ilki kalın ve koruyucu özelliği yüksek olan bir eldiven kullanmaktır. Daha sonra fazla solunmasını önlemek adına maske kullanmak gerekir. Yine soğukluğu nedeni ile tüm cildi kapatacak tarzda kıyafetler giyilmesi gerekir. Bu şekilde herhangi bir sebepten dolayı kuru buzun cilt ile temas etmesi durumunda oluşabilecek ciddi derecede ki buz yanıklarını önlemiş olursunuz.

Kuru buz sıcaklığı nedeni ile özellikle dondurulmuş gıda nakliyesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak kullanım alanı oldukça geniş olan bir maddedir. Yiyecek ve içecek sektörü dışında temizlik sektöründe, sağlık sektöründe, otomotiv sektöründe, tarım sektöründe, hayvancılık sektöründe ve sanayi sektörlerinde kullanılmaktadır. Kuru buzu muhafaza etme yöntemini aşağıdaki adımları izleyerek uygulayabilirsiniz.

Kuru Buz Nasıl Saklanır?

1-)Kuru Buzun Temin Edilmesi

Kuru buz saklaması zor maddelerden biridir. Çok düşük sıcaklıklarda saklanması gerektiği için günlük hayat şartlarında bu sıcaklıkları sağlamak kolay değildir. Bu nedenle kuru buz kullanılmadan önce temin edilmelidir. İyi koşullarda dahi saklanması mutlaka kuru buzun bir miktar azalmasına neden olacaktır.

2-)Önlem Alınması

Kuru buz ciddi yanıklara neden olan bir madde olduğu için kuru buz ile işlem yapılmadan önce mutlaka önlem almak gerekir. Bunun için mutlaka yalıtım özelliği olan kalın ve uzun eldivenler tercih etmeye çalışın. Bu eldivenler ellerinizin ve hatta kollarınızın korunmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra maske kullanmakta fazla karbondioksit gazı solumanızı engelleyecektir. Son olarak da uzun kollu kıyafetler giymek daha güvenli olmanızı sağlayacaktır.

3-)Saklama Kabı

Kuru buz muhafaza etme konusundaki en önemli konu saklama kabıdır. Kuru buz çok soğuk bir madde olduğu için derin dondurucu gibi günlük hayatlarda kullanılan soğutma cihazları içerisinde muhafaza edilebilecek bir madde değildir. Bunun için özel olarak tasarlanmış ayrı dolaplar olsa da belli süreler için strafor soğutucular kullanılabilir. Strafor soğutucular buzun uzun süre katı halde kalmasını sağlar.

4-)Kutunun Hazırlanması

Strafor kutular, kuru buzun uzun süre katılığını korumasını sağlar. Ancak bu süreyi uzatmak için uygulanabilecek farklı işlemler de bulunmaktadır. Bunun için strafor soğutucuların içini buruşmuş kağıtlar ile kaplayın. En ortaya da kuru buzu koyun. Bu şekilde çok daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

NOT: Çok soğuk bir madde olduğu için tek seferde olabildiğince az kuru buz ile işlemlerini gerçekleştirmeye özen gösterin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ