Mangal Izgarası Nasıl Temizlenir?

Mangal Izgarası Nasıl Temizlenir?

Baharın gelmesi ile havaların güzelleşmesi insanlara da daha çok enerji katar. Güneşli hafif rüzgârlı havalarda yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri de pikniktir. Birçok kişi için de pikniklerin olmazsa olmazı mangaldır. Gerek kırmızı gerek beyaz fark etmeksizin ete düşkün olan bir toplum olduğumuz için mangal oldukça çok sevilir. Her türlü ette mangal da çok lezzetli olur.

Erkekler genellikle mangal yakıp etleri pişirmekle görevlendirilirken kadınlara da sofra hazırlığı ve güzel bir piknik sonrası kalan bulaşıklar ile ilgilenir. Keyifli bir piknik sonrası kadınları en çok korkutan ve uğraştıran iş ise mangal ızgarasını temizlemektir. Ancak bu işi kolaylaştıracak birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde mangal ızgarası temizlemek kolay bir iş haline dönüşebilir.

1-)Kaya Tuzu

Kaya tuzunun emilim özelliği bulunduğu için bu yöntem ile mangal ızgarasını temizlemek oldukça kolay ve etkili bir yöntemdir. Bunun için yapılması gereken tek şey ızgaranın üzerine kaya tuzu dökmektir.

Kaya tuzu marketlerde ve aktarlarda rahatlıkla bulunabilir. Kolay bulunmasının yanı sıra oldukça ekonomik bir malzemedir. Bu yöntemi uygularken dikkat etmeniz gereken nokta ızgaranın tamamen kuru olmasıdır. Islak ızgarada etkisini gösteremez. Üzerine kaya tuzu döktüğünüz ızgarayı temizlemek için yumuşak ve kuru bir sünger alın. Bu süngerin üzerine de bir miktar kaya tuzu dökerek süngerle ızgarayı iyice ovalayın.

2-)Kuru Soğan

Kuru soğan yardımı ile de mangal ızgaraları oldukça kolay temizlenir. Bunun için ızgaranız soğumadan kuru soğanı ikiye kesin. Kestiğiniz soğan parçaları ile ızgarayı iyice ovalayın. Soğanlar ölene kadar aynı soğanı kullanabilirsiniz. Izgara temizlenene kadar bu işlemi uygulayın. Bu işlem sayesinde ızgara kaba kirlerinden tamamen kurtulmuş olacaktır ve eve döndüğünüzde bulaşık deterjanı ile yıkadığınızda tertemiz olacaktır.

3-)Limon

Limon ile de ızgara temizliği oldukça kolaydır. Bunun için ızgaranın üzerinde kalan yağların donmasına izin vermeden bir limonu ortadan ikiye kesin. Kestiğiniz limonu ızgaraya iyice sürtün. Ardından bir gazete kağıdına sarın. Bu şekilde eve götürdüğünüz ızgara deterjan ile kolaylıkla temizlenecektir. Limon yağların donmasına geciktirecek ve gazete kağıdı da bu sürenin uzamasında fayda sağlayacaktır.

4-)Sirke

Sirke, mangal ızgarası temizlemek için de kullanılabilecek etkili sonuç veren yöntemlerden biridir. Bunun için 1 su bardağı elma sirkesini bir kabın içine koyun. Bu kabın içine mangal ızgaranızı da koyun ve ızgara tamamen suyun içinde kalana kadar üzerine sıcak su ekleyin. Bu şekilde yarım saat bekledikten sonra kirlerin ve yağların tamamen yumuşayıp yıkandığı zaman kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ