Mantar Neden Kararır, Mantarın Kararmaması İçin Ne Yapılır?

Mantar Neden Kararır, Mantarın Kararmaması İçin Ne Yapılır?

Pazarlardan ya da marketlerden temin edilebilen mantarın en çok tercih edileni kültür mantarıdır. Kültür mantarı sera etkisi ile yetiştirilir. Mantar tüketiminde oldukça fazla dikkat etmek gerekmektedir. Mantar sebebiyle zehirlenmeler yaşanabilir. Mantarda ette olduğu gibi yüksek oranda protein vardır ve mantarlar lif açısından oldukça zengin besinlerdir. Bunların yanı sıra mantar D vitamini içermektedir. Günlük olarak tüketilmesi en azından haftada 2-3 defa tüketilmesi insan sağlığı için önemli bir rol oynar.

Mantarın Kararmamasının Nedenleri Nelerdir?

Mantarın yaklaşık olarak %90’ı sudur. Yüksek oranda lif içerdiği için yemeği yapılmadan önce temizlenmesi amacıyla yıkanan mantarlar suyu içlerine çekerler. Pişirilirkende içlerinde tuttukları suyu dışarı bırakırlar. Dolayısıyla mantar da kararır.

Mantarın Kararmaması İçin Alınabilecek Önlemler

 • Mantarlar mümkün olduğunca bekletilmeden pişirilmelidir.
 • Mantarları pişirirken alüminyum tencere kullanılmamalıdır. Alüminyumun içinde bulunan bazı maddeler mantarın kararmasına yol açabilir.
 • Teflon ya da çelik olan tencerelerde mantarı pişirmek mantarın kararmaması için yardımcı olmakla beraber daha sağlıklı bir pişirme yöntemi olacaktır. Mantarları pişirirken tencerenin ya da kullanılan tavanın ağzının açık olmasına dikkat edilmelidir.
 • Mantarları yüksek sıcaklıkta pişirmek mantarların daha kısa sürede pişmesini sağlayacaktır. Böylece mantarlar normale göre daha az kararacaktır.
 • Mantarları temizlerken su kullanılmamalıdır. Su yerine ıslak havlu ya da peçete ile temizlemek daha mantıklı bir tercih olacaktır. Mantarları temizlerken su kullanmak mantarın yumuşamasına da sebep olacaktır.
 • Mantarlar bir süre içerisine limon suyu ve un katılan suyun içerinde bekletilebilir. Pişirilirken de yemeğin içine limon sıkmak mantarın kararmamasına yardımcı olacaktır.
 • Mantarları buharda pişirmekte kararmasını önleyecektir. Normal pişirme yöntemlerine göre biraz daha zordur. Mantarları 15-20 dakika kadar buhar yardımı ile haşladıktan sonra tercihe göre yemeklerin içine ya da direk o halde sotesi yapılarak tüketilebilir.
 • Mantarların kararmamasını sağlamak için kullanılan yöntemlerden biri de şoklama yöntemidir. Bu yöntemde ilk önce mantarlar sıcak su içerisinde haşlanır. Haşlanan mantarlar ilk sıcak suya daha sonrada soğuk su içesinde bekletilir. Suların gerçekten sıcak ve soğuk olmasına dikkat edilmelidir. Sıcaktan direk soğuğa geçen mantarlar şoklanacaktır ve kararmayacaktır.
 • Mantarlar hiç kullanılmamış bulaşık süngeri ile de temizlenebilir. Daha sonra kabukları soyulup pişirilebilir.
 • Mantarlar pişirilirken salça kullanmak yerine domates sosu kullanmak mantarların kararmamasını sağlayacaktır.
 • Mantarın etrafında bulunan ince zarı soyarken mümkün olduğunca dikkat edilmelidir. Mantarın etrafındaki zar soyulurken soyan kişi yanında su da bulundurmalıdır.

NOT: Mantarın pişirilirken az miktarda kararması gayet normaldir. Görsel açıdan çok hoş olmasa da tüketiminde herhangi bir problem olmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ