Pamuklular Nasıl Yıkanır?

Pamuklular Nasıl Yıkanır?

Pamuklu kıyafetler günümüzde çok sık kullanılan giyim ürünleridir. Genellikle hassas ciltlerde alerji oluşturmaması ve yumuşak dokusundan dolayı çok sık tercih edilmekte ve çok geniş bir skalası bulunmaktadır.

Pamuklu kıyafetler bebeklerin hassas ciltleri ile kolaylıkla uyum sağlayabildikleri, bebekleri rahatsız etmedikleri için de tercih edilmektedir.

Hayatımızda kullandığımız tekstil ürünlerinin bir çok kısmını oluşturan pamuklu giysilerin yıkanması için yapılaması gereken adımlar ayrıntılı bir şekilde aşağıda anlatılmaktadır. Dikkatlice adımları takip ediniz ve hiçbir adımı atlamadığınızdan emin olunuz.

1-)Renklere Göre Ayırın

Pamukluların güzel bir şekilde yıkanması ve zarar görmemesi için öncelikli olarak yapılması gereken renklerine göre ayrılmasıdır. Genellikle siyahlar, beyazlar ve renkliler olarak ayrılması yeterli olacaktır.

Renklere göre ayrıma işlemi kıyafetlerin solmasını, birbirlerine renklerin geçmesini büyük ölçüde önlemektedir. Bu adıma mutlaka dikkat ediniz.

2-)Sıcaklığa Dikkat Edin

Pamuklu kıyafetlerin yıkanılması esnasında öncelikli olarak yıkama koşullarına dikkat ediniz. Çamaşır makinesinde yıkanır talimatı varsa ki genellikle pamuklu kıyafetlilerin yüksek bir kısmı çamaşır makinesinde yıkanmaktadır.

Çamaşır makinesinde yıkama işleminde sıcaklığı otomatik olarak pamuklu yıkamasına alabilirsiniz. Bu program çoğu zaman faydalıdır ve kişinin kıyafetlerinin zarar görmesini önlemektedir.

Ancak bazı durumlarda kullanılan sıcaklıkları kıyafetin rengine göre ayarlanması gerekmektedir. Siyah pamuklu kıyafetlerin yüksek derece sıcaklıkta yıkanması kesinlikle yanlıştır. Bu işlem siyahların solmasına sebep olabilmektedir.

Beyaz pamuklu kıyafetler genellikle yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır. Bu sayede beyazlarda oluşan lekeler kolaylıkla çıkabilir ve çok daha steril olması sağlanır.

3-)Deterjan Miktarına Dikkat Edin

Halk arasındaki en büyük doğru zannedilen yanlışlardan bir tanesi çamaşır konulurken kullanılan deterjan miktarıdır. Genellikle deterjan miktarının çok konulması daha çok temizleyecek diye bir algı vardır ancak bu algı tamamen yanlıştır.

Çok fazla deterjanın kullanılması çoğu zaman deterjan lekelerinin oluşmasına, pamuklu dokunun sertleşerek bozulmasına ve renklerinde solmaya sebep olmaktadır.

4-)Kurutma Aşaması

Kurutma aşamasında pamuklu kıyafetlerinizi direkt güneş ile temas edecek şekilde sermeyiniz. Bu durumda çok rahat kıyafetinizin renginde değişim, solma meydana gelebilir.

Kurutma makinesi kullanılması önerilmeyen pamuklu kıyafetlerinizi kesinlikle kurutma makinesi kullanarak kurutmayınız.

Çıkmayan zorlu lekeli pamuklu kıyafetlerinizi yıkamak için kuru temizlemeye götürmeniz de bir alternatif yol olarak düşünülebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ