Sakal Yönü

Sakal Yönü

Sakal son yıllarda erkekler arasında çok popüler olmuştur. Hatta öyle ki erkekliğin şanı olarak gösterilen bıyığın bile yerine erkekliğin şanı olarak sakal almıştır. Bakımlı ancak bir o kadar da salaş erkek modasının giderek artması ile sakal erkeklerin vazgeçilmez aksesuarları haline gelmiştir.

Sakal yönü bazı erkeklerde karışıklık gösterebilir. Kıl köklerinin bir kısmı farklı yöne çıkarken bir kısmı bu yönün tam testi istikamete doğru çıkabilir. Sakal yönünün bu şekilde karışık çıkmasının en büyük sebebi tıraş olunurken yapılan kesme hatalarıdır. Özellikle jilet ile tıraş olan kişilerde tıraş olunurken, hep aynı yöne doğru kesme işlemi yapılmalıdır. Aksi halde kıl kökleri kesim şekline göre değişiklik gösterir ve sonuçta bambaşka yönlere doğru çıkan kıllar meydana gelir.

Sakal Yönü Değiştirilebilir mi?

Sakal ergenlik döneminde tüy şeklinde çıkmaya başlayan kılların testesteronun etkisiyle kalınlaşması ve gürleşmesi sonucunda meydana gelmiştir. Kimi kişilerde çok koyu ve gür iken kimi kişiler de seyrek ve açık renklidir.

Sakal yönü kişinin tıraş olmaya başladığı ilk zamanlara dayanır. Sakal tıraşı hep aynı yöne doğru olmalıdır. Aksi halde birbirine karışmış kıl topluluğu şeklinde görünür.

Sakal yönü sonradan değiştirilebilir. Kimi kişiler bunun için jilet kullanmaktadır. Düzenli olarak aynı yöne doğru kıllarınızı tıraş ederseniz bir süre sonra aynı yöne doğru düzgün bir şekilde uzayan sakallara sahip olabilirsiniz.

Bazı kişiler ise tıraş makinesi ile bu işlemi gerçekleştirmektedir. Tıraş makinesinin ayarını sakalınızın uzunluğuna göre ayarlamayı kesinlikle unutmayınız. Sakallarınızı tıraş makinesi ile sürekli aynı yöne doğru kısaltın. Bu sayede daha bakımlı ve düzenli sakallara sahip olursunuz. Ancak her seferinde yapacağınız kısaltmanın çok fazla olmamasına dikkat ediniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Burakcan dedi ki:

    Düzeleceğine umudum yok

BİR YORUM YAZ