Şampanya Nasıl Saklanır?

Şampanya Nasıl Saklanır?

Şampanya 17. yüzyıldan beri üzümden yapılan özel bir içecektir. Onu özel bir içecek olmasını sağlayan şey özel ve her yerde yetişmeyen üzümlerden yapılıyor olmasıdır. Şampanya üretimi ilk olarak Fransa’da yapılmaya başlanmıştır. İlk üretildiği yıllarda sadece üst kesim insanların içebildiği bir içecekti.

Günümüzde şampanya doğum günü partilerinin, kutlamaların, yılbaşı akşamlarının ve birçok özel kutlamanın başrolündedir. Birçok kesimin rahatlıkta ulaşabileceği fiyata da şampanyalar bulunmaktadır. Eskiden bir şampanya edinmenin zorluğunun nedeni fiyat konusu dışında çok az yerde satılıyor olmasıydı fakat günümüzde çoğu büyük marketten kolaylıkla edinebilmekteyiz.

Şampanyanın üretildikten sonra tüketilmesi için en az bir buçuk yıl bekletilmesi gerekmektedir. Şampanya satın alırken dikkat etmemiz gereken iki önemli konu vardır. Birincisi piyasada şampanya adı altında satılan köpüklü şaraplarda olduğu için alacağımız şampanyanın mutlaka içeriğini okumalıyız.

İkinci olarak şampanya alırken kendimize “şampanyayı kısa sürede tüketecek miyiz?” sorusunu sormamız gerekmektedir. Satılan şampanyaların çoğu uzun süre saklamaya uygun değillerdir. Bunlar orta kaliteli şampanyalardır. Orta kaliteli şampanyalar ideal bekleme süresine ulaştıktan sonra satışa sunulurlar  ve bu nedenle aldıktan en fazla 3-4 ay içerisinde tüketmemiz gerekmektedir. Bir de özel şampanyalar satın alabiliriz bu şampanyalar 10 yıl kadar saklanabilirler. Eğer şampanyayı uygun olmayan ortamda ve beklemesi gereken süreden fazla bekletirsek kötü bir tat ile karşılaşabiliriz. Aşağıda saklama ortamının nasıl olması gerektiği detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Şampanya Nasıl Bir Ortamda Saklanmalıdır?

Şampanyayı normal bir odada saklamak istiyorsanız eğer o odanın çok fazla güneş almayan bir oda olmaması gerekmektedir. Nem dengesinin de sabit tutulması oldukça önemlidir. Bunun için penceresi olmayan bir oda ya da perdelerinin siyah ve kalın kullanılmış olmalıdır. Şampanyaların bulunduğu odanın karanlık ya da az ışık alan bir oda olması gerekmektedir.

Şampanyanın saklanacağı ortamın ideal sıcaklığı 7-12 derecedir. Sıcaklığı kontrol etmek için odaya bir sıcaklık ölçer koymanız tavsiye edilebilir. Uygun nem, sıcaklık ve ışık sağlandığında saklanmaya uygun şampanyalarınızı yıllarca saklayabilirsiniz. Şampanyanın muhafaza edileceği rafların metal ya da tahta olmaları tercih edilmektedir.

Şampanya Servis Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şampanya servis edilmeden önce mutlaka 6-8 derece olacak şekilde soğutulmalıdır. İstenilen soğukluğa ulaştıktan sonra servis edilmeden 20-40 dakika önce yarısı buz yarısı su olan bir kovaya bir avuç kadar tuz konulmalı sonrasında bu şekilde bekletilmelidir. Servis edilirken flüt biçimli kadehler tercih edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ