Sıkışmış Şişe Kapağı Nasıl Açılır?

Sıkışmış Şişe Kapağı Nasıl Açılır?

Bazen şişelerin içerisinde bulunan sıvıların akmaması için, özellikle çantaya konulan şişelerin sıvıyı akıtmaması için normalden daha fala güç kullanılarak sıkılması gerekli aynı zamanda da sık sık yapılan bir durumdur.

Ancak şişenin kapağının sıkılması kadar ne yazık ki açılması kolay değildir. Çoğu zaman kapatılan şişenin açılması için kişi yeterli güç uygulayamaz ve başarısız olmaktadır.

Aşağıda sıkışan şişe kapağının açılmasını sağlayacak basit ve pratik yöntemler anlatılmaktadır. Bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak şişe kapağını kolayca açabilirsiniz.

1-)Bulaşık Eldiveni ile Açmayı Deneyin

Şişe kapağının açılamamasının en büyük nedenlerinden biri açma işlemi esnasında elden kapağın kayması ve yeterli gücün kullanılamamasıdır.

Burada uygulanabilecek en basit yöntem elden kapağın kaymasını engellemektir. Bulaşık eldiveni kullanarak kaymanın önüne geçebilirsiniz ve kapağı kolayca açabilirsiniz.

2-)Suda Bekletin

Kapağı açılmayan şişelerin birçoğunda bu durum şişe içerisinde sıkışan havadan kaynaklanmaktadır. Burada uygulayabileceğiniz en basit yöntemlerden bir diğeri şişeyi sıcak su içerisine ters çevirerek koymak. Bu sayede şişe kapağı sıcağın etkisi ile genleşir ve kolayca açılması sağlanır.

3-)Isıtma İşlemini Deneyin

Bu işlem plastik şişlerde uygulanmamalıdır. Sıcaktan etkilenmeyen materyallerden yapılmış şişelerin kapaklarını açmak için bu yöntemden yararlanabilirsiniz. Özellikle cam şişelerde bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Şişeyi ters çeviriniz ve altı en kısık ateşte bir süre şişeyi tutun. Isıtma işlemini dikkatli bir şekilde yapınız. Ara sıra şişeyi açmayı deneyiniz. Bu işlemi yaparken elinizin yanmaması için bir bezden yardım alınız.

4-)Tahta Kaşık Kullanın

Kapağın dışarıdan uygulanacak bir basınç ile açılmasını sağlayabilirsiniz. Burada ilk etapta tahta kaşık kullanabilirsiniz. Kapağın yan kısmından basınç uygulayarak sıkışan havayı alınız.

Bu işlem için tahta kaşık yeterli olmaz ise tahta kaşık yerine çatal ya da bıçak kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ