Sumak Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Sumak Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Sumak ağaçta yetişen küçük çekirdekli bir bitkidir. Kendine has ekşimsi bir tadı vardır. Uygun koşullarda kurutulur ve sofra tuzu ile karıştırılarak sumak baharatı elde edilir.

Sumak Baharatının Yemeklerde Kullanımı

1-)Et Yemeklerinde Kullanımı

Sumak etlerin marine aşamasında kullanılabilir bir baharattır. Limon sevmeyen ama et yemeklerinde ekşi tat almaktanda hoşlanan insanlar için alternatif olacaktır. Sumak özelikle ciğer kokusunu bastırması ve ciğere tat olarak oldukça yakışması nedeniyle ciğer yemeklerinde sıkça kullanılır. Sumak, et yemeklerinin yanında soğanla karıştırıldığında da birbirlerine çok yakışan bir ikili olurlar. Özellikle lahmacuna ayrı bir tat katarlar.

2-)Salatalarda Kullanımı

Sumak salata anlamında en çok soğanla kullanılır. Bunun yanı sıra salatalarda limon ya da nar ekşisi kullanılmadığı zamanlarda sumak kendine has ekşiliğini salataya verecek ve salatanın tadını güzelleştirecektir. Ayrıca daha çok gün yemeklerinin yanında yapılan kısır gibi yiyeceklerin içerisine de çok yakışır.

3-)Soslarda Kullanımı

Salata soslarının neredeyse tamamında sumak baharatı kullanılır. Nar ekşisi ya da limonun kullanılmadığı salata soslarında sumak kullanılarak salataya verilmek istenen ekşi tat verilir. Sumağın kendine has ekşiliğinin yanı sıra sahip olduğu asidik tat da salata soslarına ayrı bir lezzet verecektir.

Sumak Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

 • İştah eksikliğine yardımcı olur.
 • Dikkatli ve dengeli kullanımı ishal ile kabızlık arasındaki dengeyi korur.
 • Yağların oksidasyonunu güçlü bir şekilde yavaşlatıcı etkiye sahiptir.
 • Taze sumak su ile kaynatılıp çayı yapılıp içildiğinde yaşanılan zehirlenmelerden dolayı vücutta kalan zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Sumak gargarası yapıldığında ağız ve ağız yolu ile oluşabilecek rahatsızlıklara karşı yapılacak bir önlemdir.
 • İdrar tutamama gibi sorunlara karşılık dikkatli bir şekilde kullanıldığında tedavisi olabilir.
 • Kandaki şeker oranının düşmesine yardımcı olur.
 • Kişniş ile karıştırılıp tüketildiğinde hemoroide iyi gelir.
 • Hazımsızlık yaşayan kişilerin dikkatli kullanımıyla tedavisi sağlanır.

Sumak Bitkisinin Zararları Nelerdir?

 • Günümüzde sumak bitkisinin çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Sumak bitkisinin dikkatli toplanmayıp tüketilmesi ile birlikte zehirlenmeler olabilir.
 • Dikkatli tüketilmeyip aşırıya kaçılması ile birlikte kişide ciddi kabızlık problemi yaratabilir.
 • Yüksek tansiyon hastası olan kişilerin kullanması tavsiye edilmez.

Sumak Nasıl Saklanmalıdır?

Sumak bitkisi kurutulup baharat haline getirildikten sonra hava almayacak kaplar içerisinde yüksek ısıdan ve ışıktan uzak ortamlarda saklanıldığında kullanım ömrü daha uzun olacaktır. Sumak baharatının bozulup bozulmadığını kokusundan anlamak mümkündür.Eğer aromalı kokusu gelmiyorsa, sumak nem almıştır ve bayatlamıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ