Patlıcanın Kararmaması İçin Ne Yapmalı?

Patlıcanın Kararmaması İçin Ne Yapmalı?

Patlıcan Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden birisidir. Uzun yıllardır mutfağımızda yer alan bu sebzenin çeşit çeşit yemekleri ve mezeleri yapılmaktadır.

Patlıcan yemekleri yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Yemeği yapanın ne kadar usta olduğunu patlıcan yemekleri gösterir. Patlıcan çok yağ çeken ve kolayca kararan bir sebzedir. çok yağlı ve kararmış patlıcanlı yemekler kişinin yemek konusunda ne kadar acemi olduğunu gösterir. İşte adım adım patlıcanın kararmaması için uygulanacak yöntemler;

1-)Bekletmeden Pişirin

Patlıcanın kararmasını engellemek için soyduktan ve bol su ile yıkadıktan sonra hemen pişirmek gereklidir. Bu sayede patlıcan beklemediği için kararmaz. Yemeğiniz hoş görünüşlü ve leziz olur.

Eğer bekletecek olursanız patlıcanları doğrayıp hiç bir şey yapmadan bekletmek yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir. Patlıcanlar hızlı bir şekilde kararır ve yemeğiniz istediğiniz gibi güzel ve leziz olmaz.

2-) Limon İle Ovun

Eğer patlıcanları doğradıktan hemen sonra kullanmayacaksınız bir miktar bekletecekseniz patlıcanların kararmasını önlemek için bir önlem almalısınız. Limon patlıcanların kararmasını önleyecek en etkili yöntemlerden birisidir.

Bir limonu ikiye bölünüz, eğer patlıcan sayınız fazla ise birden fazla limonda kullanabilirsiniz. Limon ile böldüğünüz patlıcanları iyice ovalayın. Buradaki püf nokta limonun değmediği hiçbir yerin kalmamasıdır. Eğer limon yeterince sürülmez ise patlıcanlar yine kararır.

Limon tadını uzaklaştırmak için patlıcanları kullanmadan hemen önce bol su ile yıkayıp pişirebilirsiniz.

3-) Limon ve Tuzlu Suda Bekletin

Limonlu ve tuzlu suda bekletmek patlıcanın kararmasını önlemek için uygulanan en eski yöntemlerden birisidir. Burada yapmanız gereken bir adet limonu kesin ve iyice suyunu çıkarın. Derin bir kap içerisine patlıcanları koyup üzerini geçecek kadar ılık su ilave edip limon suyunu koyun. En son olarak tuz ilave edin.

Bu işlemle patlıcanları gönül rahatlığıyla bekletebilirsiniz. Pişirmek istediğiniz zaman bol su ile yıkayıp, havlu kağıt ile kurulamanız yeterli olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ