100.000 TL’ye En Çok Faiz Getiren En İyi 10 Banka

100.000 TL’ye En Çok Faiz Getiren En İyi 10 Banka

100.000 TL’ye en çok faiz getiren 10 bankayı sizin paylaştık. Aşağıda bu bankaları ve faiz oranlarını görebilirsiniz.

100.000 TL’ye En Çok Faiz Getiren En İyi 10 Banka

  • ING BANK – TL %25
  • HSBC – TL %20
  • CEPTETEB – TL %23
  • DENİZBANK – TL %23
  • AKBANK – TL %23
  • YAPI KREDİ – TL %23
  • GARANTİ BANKASI – TL %19,25
  • ENPARA – %17,50
  • ZİRAAT BANKASI – TL %16,50
  • TÜRKİYE İŞ BANKASI – TL %13,85

Faiz Nedir?

Faiz aslında korkutucu bir kelime olarak gelse de, kullanıldığı yere göre de anlamı farklılaşabilmektedir. Anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse, eğer birikim için belli bir miktar paranız var ise bu parayı en yüksek faiz oranına sahip bir bankaya yatırarak, birikmesini sağlayabilirsiniz. Burada faiz oldukça memnun edici bir anlamda kullanılmaktadır.

Diğer taraftan bakacak olursak, örneğin 10.000 TL kredi çekeceğimiz zaman, yine yüksek faizli bir bankadan çekersek şayet, ödeyeceğimiz tutar 16.000 TL olacaktır. Halbuki kredi düşük faizli bir bankadan çekildiğinde ödeyeceğimiz tutar 12.000 TL’ye kadar düşebilmektedir. Yani faizi hangi amaç ile kullandığınız oldukça önemlidir.

Faiz, o ülkenin ekonomisi ile doğrudan ilişkilidir. Yani ülkenin ekonomisi ne kadar refah seviyede ise, faiz oranları da düşebilmektedir. Bu söylediğimiz mantığın tersine işlemesi geçmişte istisna olarak görülmüştür fakat genelde bu şekilde faiz oranları belirlenebilmektedir. Yine bu oranların belirlenmesinde büyük rol oynayan bir diğer kurum ise merkez bankasıdır. Merkez bankasının aldığı kararlar ya da uyguladığı politikalar da faiz oranlarını belirlemeye yardımcı olmaktadır.

Günlük Hayatta Faiz

Faizi yukarıda anlattık. Aslında faiz için kâr desek sanırım daha doğru olur. Faiz hem sizin hem bankanalar için kâr anlamını taşımaktadır. Fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi bazen bu faizler, kâr olmaktan ziyade kişilere zarar haline dönüşebilmektedir. Peki ya faiz hayatımızı nasıl etkiliyor?

Eğer birikim yapmıyorsanız faizin hayatınızı iyi anlamda birebir etkilediğini söylemek zor. Şöyle ki, yaptığımız alışverişten, evimizde pişen yemeğe kadar kullandığımız her şeyde faiz vardır. Örnek vermek gerekirse, çiftçinin 50 kuruşa ürettiği domatesin pazarda 1,50 liraya satılmasında, arada kazanılan o 1 liralık kâr da faizdir. Çok sık ithalat yapan, üretimden uzak olan ülkelerde faiz oranları her zaman yükselmektedir. Bunun en büyük sebebi de şimdi söylediğimiz gibi, üretimdir. Yani üretim olmaması, malın dışarıdan gelmesine neden olur. Dışarıdan gelen mal ise alan ülkenin para birimiyle satın alınmadığı için ona farklı bir para birimi üzerinden ödeme yapılır ve biz bu ürünü almaya kalktığımızda ise, belki 20 TL olacak iken ithalattan dolayı bu ürün bize 40 TL’ye mal olur. Ve bu maalesef bir döngüdür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ