Aspiratör Filtresi Nasıl Temizlenir?

Aspiratör Filtresi Nasıl Temizlenir?

Aspiratör mutfakta yemek yapımı aşamasında oluşan kötü kokuların uzaklaştırılmasını sağlayan bir alettir. Bu alet sayesinde mutfakta yemek yapımı aşamasında oluşan kötü kokunun evin diğer bölümlerine yayılmasının önüne geçilmiş olmaktadır. Ancak bazı durumlarda aspiratör açık olmasına rağmen kötü kokunun etrafa yayılmasını önleyemez. Bu durum genellikle aspiratör filtresinin kirlenmesinden, aspiratörün yeterince havayı çekememesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda aspiratör filtresinin temizlenmesi gerekmektedir.

Aspiratör filtresinin temizlenmesi aşağıda adım adım anlatılmaktadır. Her adımı dikkatli bir şekilde okuyarak uygulayınız.

1-)Aspiratör Filtresini Çıkarın

Aspiratör filtresinin tam anlamıyla temizlenebilmesi için öncelikli olarak filtreyi yerinden çıkarın. Çıkarma işlemi kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Genellikle tek bir hareket ile yerinden çıkmaktadır.

2-)Filtreyi Sıcak Su İle Yıkayın

Aspiratör filtresi en çok yağ kalıntılarından dolayı kirlenmektedir. Temizleme işlemine ayrıntılı olarak geçmeden önce yapmamız gereken adım fazla yağ kalıntılarını gidermektir. Bu amaç ile filtreyi sıcak su altında birkaç dakika tutalım.

Sıcak su sayesinde filtredeki fazla yağ hızla akmaktadır. Bu adım bizim diğer basamakları daha kolay ve hızlı yapmamızı sağlamaktadır.

3-)Yağ Çözücü Kullanın

Filtrede oluşan yağlı kiri çıkarmak için uygulayabileceğiniz en etkili yöntem yağ çözücü kullanmaktır. Piyasada bulunan herhangi bir yağ çözücüyü kullanabilirsiniz.

Burada yapmanız gereken yağ çözücü döktüğünüz filtreyi bir süre bekletin. Bekleme işleminin ardından filtreyi bulaşık makinesinin içerisine koyarak yıkayabilirsiniz. Bu işlem hem zamandan tasarruf etmenizi sağlar hem de daha az emek harcayarak daha etkili bir sonuç elde etmiş olursunuz.

4-)Sirke ve Karbonat Kullanın

Başka bir alternatif olarak aspiratör filtresini bir sıcak su bulunan kap içerisine koyun, üzerine bol miktarda karbonat ve sirke dökün. Bir süre bu şekilde bekleyin. Ardından filtreyi bol su ile yıkayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ