Belimdeki Şişlikler

Belimdeki Şişlikler

Rastlantısal olarak bel bölgesinde şişlikler bulunabilir. Ele gelen bu şişliklerin altında birçok sebep yatabilir. İlk olarak bel bölgesindeki şişliklerin travma sonrası oluştuğu düşünülmektedir. Bu tarz oluşan şişlikler kısa süre sonra geçmektedir ve dokunulduğunda ciddi acıma hissi oluşmaktadır.

Belimdeki şişliklerin sebebi ne olabilir ? Bel bölgesinde oluşan şişlikler;

  • Bel bölgesinde oluşan fıtıklardan ya da disk kaymalarından kaynaklanabilir.
  • Yağ bezesi şeklinde şişlikler olabilir
  • İç organlarda meydana gelen hasarlardan kaynaklı olarak dışa doğru şişme gerçekleşebilir.
  • İltihaplı sivilce şeklinde şişlikler oluşabilir. (bu tarz şişlikler genellikle kıl dönmelerinden kaynaklanmalıdır.)

Tüm bu sebeplerin dışında bel bölgesinde bir anda var olan şişlik olabilir. Bu şişliğe dokunulduğunda acımıyor ise biraz endişelenmek gerekebilir. Acımayan üzerine bastırıldığında içeri doğru batan şişlikler de mutlaka doktorunuza başvurunuz. Bu tarz şişlikler kötü huylu, hızla büyüyen, sinsice ilerleyen tümörler olabilir.

Belde Şişlik Nedenleri

Vücudun her bölgesinde şişlik meydana gelebileceği gibi belde de şişlik meydana gelebilir. Bu şişlikler belin tek tarafında ya da çift tarafında gerçekleşebilir. Belde oluşan şişlik nedenleri;

  • Ani yapılan hareketlerden dolayı gerçekleşebilir. Ağır bir şeyler kaldırma, spor yaparken yanlış hareketler yapma şişlik oluşmasına sebep olabilir.
  • Yaşlılık; yaşlı kişilerin bel bölgesinde deformasyona bağlı olarak şişlikler meydana gelebilmektedir.
  • Çeşitli deri hastalıklarında şişlikler, kabarıklıklar meydana gelebilmektedir
  • İç organlarda meydana gelen hasarlar bel bölgesinde şişliklere sebep olabilmektedir. Özellikle belin sağ bölgesinde meydana gelen şişlikler genellikle karaciğer rahatsızlıklarının belirtisidir.

Uzun süreli geçmeyen, travma kaynaklı olmayan bel bölgesindeki şişliklerde mutlaka uzman bir doktora gidiniz ve gerekli tetkikleri yaptırınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ