Fritözde Tavuk Nasıl Kızartılır?

Fritözde Tavuk Nasıl Kızartılır?

Etler kendi içlerinde iki ana başlığa ayrılır. Bunlar kırmızı et ve beyaz ettir. Beyaz etler ise balık eti, hindi eti ve tavuk eti olmak üzere 3 temel başlıktan oluşmaktadır. Tavuk eti özellikle öğrenci evlerinde sıklıkla tüketilmektedir. Tavuk eti tavuğun parçalarından oluştuğu için farklı çeşitleri bulunmaktadır ve bu çeşitlilik nedeni ile yemek çeşitliliği de oluşmaktadır.

Buna ek olarak pişirme teknikleri de tavuk yemeklerinin çeşitliliğinde önemli bir yere sahiptir. En çok sevilen tavuk yemek çeşitlerinden birisi de kızartma şeklidir. Özellikle genç nüfusun çok tükettiği tavuk kızartması yapımı açısından biraz göz korkutucudur. Ancak bazı yöntemler sayesinde kolaylıkla tavuk kızartılabilir. Bunun için fritöz kullanmak oldukça etkilidir. Ancak fritözde tavuk kızartmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar tavuğun parça seçimi, yağ kullanımı gibi konulardır.

Fritözde Tavuk Kızartma Yöntemleri

1-)Tavuk Eti Seçimi

Fritözde tavuk kızartmadan önce tavuğun hangi kısmını kızartacağınıza göre farklı işlemler uygulamanız gerekebilir. Bunun için kanat, but, göğüs gibi tavuğu kısımlara ayırmanız gerekmektedir. Karar verdikten sonra put gibi etli ve kalın kısımları fritöze atmadan önce haşlamak daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Kalın etler kolay kolay pişmeyeceği için öncesinde haşlayarak fritözde çiğ kalma ihtimalini gidermiş olursunuz. Lezzet katması açısından ise tüm parçalar için bu işlemi uygulayabilirsiniz. Ancak kanat gibi kemikli kısımları pişirme açısından haşlamanıza gerek yoktur. Kemikli olan bu parçaları 3-4 saat kadar öncesinde hazırlamış olduğunuz bir sosa batırarak bekletebilirsiniz.

2-)Yağın Hazırlanması

Kızartma yaparken en önemli konulardan birisi yağ seçimidir. Bazı bitkisel yağlar çok düşük sıcaklıklarda dahi kolaylıkla yanabilir. Bu nedenle kızartma yaparken yanma sıcaklığı yüksek olan yağlar kullanılmalıdır. Kızartma için en ideal yağ ise ayçiçek yağıdır.

3-)Fritözün Hazırlanması

Tavukları fritöze koymadan önce fritözü hazırlamak gerekir. Bunun için öncelikle ayçiçek yağını fritözün içine koyun. Bu işlemi yaparken yap sınırını geçmemeye özen gösterin. Fazla yağ sıçrama, taşma gibi sorunlara neden olabilir. Yeterli miktarda yağı fritöze ilave ettikten sonra fritözü açarak ısınmasını bekleyin. Bu süre biraz zaman alacağı için bu işlemi tavukları haşlamaya başladıktan sonra yapabilirsiniz.

4-)Kızartma İşlemi

Yağı kızmış olan fritöz artık kızartma işlemi için hazır demektir. Tavuklarınızı haşladıktan sonra sularını süzerek fritözün tel sepetine aktarın. Daha sonra yağı kızarmış olan fritözün içerisine yavaş ve dikkatli bir şekilde sepeti bırakın. Tavuğun kalınlığı, cinsi, fritözün sıcaklığı gibi farklı nedenler doğrultusunda tavuğun pişme süresi değişecektir. Ancak sık sık kontrol ederek tavuğun pişip pişmediğine bakın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ