Gömlekten Rimel Lekesi Nasıl Çıkar?

Gömlekten Rimel Lekesi Nasıl Çıkar?

Makyaj malzemelerinin oluşturduğu lekelerin bazıları daha kolay çıkarken bazıları zor lekeler arasında yerini alır. Birçok kadın dışarı çıkmadan önce makyaj yapar ve rimel de göz makyajlarını tamamlamak için oldukça önemli bir malzemedir. Eve günün tüm yorgunluğu ile gelindiğinde bir şekilde üzerinizdeki gömleğe rimeliniz bulaşabilir.

Rimel lekesi zorlu makyaj malzemeleri lekelerinden biridir. Birçok kişi ne yapacağını bilemez. Ancak kolaylıkla uygulanabilecek birkaç basit yöntem ile gömleğinize bulaşan rimel lekesinden kurtulabilirsinin. Bunun için gliserin ya da vazelin, çamaşır suyu, süt, klorin, su ve makyaj çıkarıcı malzemeleri yeterlidir.

1-)Gliserin ya da Vazelinle Temizleme

Rimel lekesi zorlu lekelerden biri olduğu için müdahale etmek için süre oldukça önemlidir. Ne kadar kısa sürede müdahale edilirse o kadar çabuk çıkar. Bu yöntem de yapılması gereken ilk adım leke oluştuktan sonra lekenin üzerine gliserin ya da vazelin sürmektir. Bu sayede lekenin yumuşamasını ve kolaylıkla çıkmasını sağlamış olacaksınız. Ardından gömleğinizi talimatlara uygun şekilde yıkayın ve asarak kurumaya bırakın.

2-)Çamaşır Suyu ile Temizleme

Rimel lekesi oluştuğunda veya fark ettiğinizde kurumuş dahi olsa çamaşır suyu oldukça etkili bir yöntemdir. Gömleğinizdeki rimel lekesi eğer yayılmış ve geniş bir bölge oluşturmuş ise bir miktar çamaşır suyu ile iyice ovalayın. Gömleğinizin zarar görmemesi açısından dikkatli olun.

Ardından benzer renkler ile birlikte gömleğinizi makine de yıkayın. Çamaşır makinesi su almaya başladığında deterjan gözüne çamaşır suyu ekleyin. Daha sonra da asarak kurutun. Hiçbir iz kalmadığını göreceksiniz. Ancak gömleğinizin renginde ağarma olmaması adına uygun bir çamaşır suyu kullanmaya dikkat edin.

3-)Süt ile Temizleme

Rimel lekesinin genişliği ile doğru orantılı miktarda sütü bir kaseye koyun. Ardından gömleğinizin lekeli olan bölgesini sütün içine batırın. En az 10 dakika kadar bekleyin. Burada lekenin yumuşamış olmasına dikkat etmelisiniz. Leke yumuşadıktan sonra uygun koşullarda yıkayın ve kurutun.

4-)Klorin ve Su ile Temizleme

Rimel lekesi oluştuktan sonra sıcak su ve klorin ile bir miktar karışım hazırlayın. Bu karışımın çamaşır suyu kıvamında olmasına özen gösterin. Rimel lekesi olan gömleğinizi hazırladığınız bu karışım ile yıkayın ve iyice durulayın.

5-)Makyaj Çıkarıcı ile Temizleme

Makyaj çıkarmak için kullanılan malzemeler yardımı ile de gömleğinizdeki rimel lekesinden kurtulabilirsiniz. Ancak bu işlemden sonra hemen gömleğinizi yıkayın. Aksi halde makyaj çıkarıcı iz yapabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ