Kokmuş Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Kokmuş Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Özellikle yaz aylarının gelmesi ile ayaklardaki terleme oranında büyük bir artış olmaktadır. Ter olan bölgede neme bağlı olarak bakteri üremesi artar. Bakterilerin oluşturduğu bazı reaksiyonlar sonrasında da oluşan ürünler koku oluşumuna sebep olmaktadır.

Uzun süre kapalı ayakkabı içerisinde kalan ayaklar özellikle yaz aylarında sık sık kokar ve bu kokunun ayakkabıya sinmesi kaçınılmaz bir sondur. Kokmuş bir ayakkabıyı temizlemek için aşağıdaki alternatif yöntemleri muhakkak deneyiniz.

1-)Ayakkabıları Havalandırın

Ayakkabılarda oluşan kokunun giderilmesi ya da koku oluşumunun önlenmesi için yapılabilecek ilk şey ayakkabının havalanmasını sağlamaktır. Özellikle ayakkabılar kullanıldıktan sonra muhakkak havadar bir yere konulmalı ve bir süre bekletilmelidir. Bu aşamanın atlatılmaması için bir ayakkabı mümkün ise ard arda iki gün kullanılmamalıdır. Ayakkabının kokmasını önlemek için değişimli olarak kullanılması gerekmektedir.

2-)Kokulu Tabanlık Kullanın

Piyasada ayak kokusunu ve ayakkabı kokusunu önlemek amacıyla birçok firmanın çıkardığı ürünler bulunmaktadır. Sanırım bu ürünlerden en çok işe yarayanı kokulu ayakkabı tabanlığıdır. Bu tabanlıklar aynı zamanda antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sayede ayağınızda bakteri oluşumunu engellemiş de oluyorsunuz.

Tabanlıkların sahip olduğu koku gün içerisinde ayağınızın ve ayakkabınızın kötü kokmasını engellemiş oluyor.

3-)Lavanta Kullanın

Lavanta içerisinde bulunan özel kimyasal bileşimlerden dolayı çok güzel ve farklı bir kokuya sahiptir. Bu koku çoğu zaman kıyafetlerimizin ve evimizin güzel kokması için kullanılır. Lavantayı aynı şekilde ayakkabılarımızın güzel kokması içinde kullanabilirsiniz.

Her kullanımdan sonra ayakkabınızın içerisine lavanta dolu keseleri koyabilirsiniz. Ayakkabılarınız bu şekilde havalanır ise hem kötü kutudan kurtulur hem de güzel lavanta kokusuna sahip olur.

NOT: Eğer ayakkabınız çamaşır makinesinde yıkanabiliyor ise pis kokudan kurtulmak için ayakkabınızı yıkamanız ve bu aşamada güzel kokular kullanmanızı tavsiye ederiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ