Makarna Tuzlu Olursa Ne Yapılmalı?

Makarna Tuzlu Olursa Ne Yapılmalı?

Kimi zaman yemeklerin yanında, kimi zaman tek başına bir yemek olan makarna kısa sürede sofra kurmak isteyenler için vazgeçilmez. Salatadan ana yemeğe birçok çeşidi ile tüketilebilir. Ulaşılabilirlik konusunda kolay olan uygun fiyatlı bir seçenek olan makarna bol karbonhidrat, potasyum, magnezyum ve kalsiyum barındırır.

Hazırlaması kolay olsa da makarna yapmanın da bazı incelikleri vardır. Makarna suyu önceden makarnanın yapılacağı tencerede kaynatılır ve ardından tuzu ayarlanır. Normal bir yemeğe göre çok tuz katılması gereken makarna, tuz tam ayarlanamadığında aşırı tuzlu bir lezzette olabilir. Fakat bu makarna için geri dönüşü olmayan bir sonuç değildir.

Tuzlu Olan Makarna Nasıl Dengelenir?

Makarna haşlanırken 500 gram makarna için 5 litre su kullanmak yeterli olacaktır. 5 litre suyun içine 1 çorba kaşığı tuz yeterlidir. Tuz makarnanın suyu kaynamaya başladıktan sonra eklenmelidir. 5 litre suyun tencerenin yarısından biraz fazla olacak derecede büyük ve derin bir tencere seçilmelidir.Tuzlu olan makarnaya biraz daha makarna haşlayıp ekleyerek tadı dengeleyebilirsiniz. Tamamen pişmemiş olan bir makarnayı da tuzsuz bir suda haşlamaya devam edebilirsiniz.

Eğer makarna pişmiş ve tuz dengesi sağlanamamışsa, başka bir yöntem olarak sos kullanabilirsiniz. Çok tuzlu olan makarnaya tuz kullanmadan hazırlayacağınız sosu eklerseniz makarnanın tadı dengelenmiş olacaktır.

Genellikle tuzlu yemeklerin kurtarılmasında işe yarayan limon makarna suyunda kullanıldığında tadında değişime sebep olacaktır. Bir diğer alışılmış yöntem olan şeker de buna benzer. Genellikle sebze yemeklerinde tadı dengeleyen içeriklerden biri de şekerdir. Çorbalar için tuzu dengelemenin yolu ise süt kullanmaktan geçer. Limon, şeker ve süt sebze yemekleri ve çorbalarda kullanılan yöntemler olduğu için makarna ile kullanılması tadı farklı bir biçimde etkileyecektir.

Makarna Haşlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler (Püf Noktaları)

Makarnayı derin bir tencere ile haşlamaya özen gösterin. Ateş harlı olmalıdır ve tencerenin kapağı kapatılmamalıdır. Tuzu haşlama suyu kaynadıktan sonra ekleyin. Kullandığınız makarna suyuna yağ koymayın ve bu suyu sos için kullanmak üzere ayırabilirsiniz. Makarnaları hazırlarken sık sık karıştırın ve takip edin. Makarna hazır olduktan sonra süzgeç ile süzülmeli bu esnada suya tutulmamalı, yıkanmamalıdır. Makarna bekletilmeden yenilmeye özen gösterilmelidir.

Makarna tuzlu su ile haşlanan bir yemektir. Yapması oldukça kolay olsa da bazı püf noktalar uygulanmadığında kötü sonuç elde edilebilir. Tuzlu bir makarna yaptıktan sonra bazı yöntemler uygulanarak makarnanın tadı düzeltilebilir veya bastırılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ