Mangalda Balık Nasıl Yapılır?

Mangalda Balık Nasıl Yapılır?

Balık sağlık açısından oldukça önemli besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Mutlaka haftada bir kez balık tüketmek gerekir. Balık çeşitliliği çok fazla olduğu için birçok farklı damak zevkine hitap eden çeşitli balıklar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra balık pişirme yöntemleri açısından da zengin olan besinler arasında yer aldığı için tüketimi birçok besin grubuna oranla çok daha çeşitli olmasından dolayı daha da kolay olmaktadır. Her ne kadar balık pişirmek için çeşitli yöntemler bulunsa da pişirilecek olan balık türü uygulanacak olan pişirme yöntemi konusunda oldukça önemli bir detaydır. Her balık türü her şekilde pişirilebilse de en lezzetli sonucu elde edebilmek adına doğru yöntemi seçmek gerekir. Bu balık pişirme yöntemleri arasında ise en çok tercih edilen iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Bunlardan birisi tavada pişirme yöntemi iken diğeri de mangalda yani ızgarada pişirme yöntemidir. Mangalda balık yapmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Mangalda Balık Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1-)Balığın Cinsi

Balığın cinsi mangalda balık yapma konusundaki en önemli noktadır. Eğer mangalda balık pişirmek için doğru balıklar seçilmez ise yeterince lezzetli sonuçlar almanız mümkün olmayacaktır. Mangalda balık pişirmek için seçeceğiniz balığın yağlı ve iri olması gerekir. Buradaki iri kavramı ile sadece hacim olarak büyük olan balıklar kastedilmemektedir. Daha küçük hacimli ama yağlı yapıdaki balıklar pişirilecekse mutlaka bu balıklarında kendi içlerinde iri olanları tercih edilmelidir. Böylece balığın ızgaraya yapışmadan bütün olarak pişirmeniz ve daha lezzetli bir sonuç almanız mümkün olacaktır.

2-)Mangalın Hazırlanması

Mangalda balık pişirmek için balıklardan önce mangalın en azından 45 dakika kadar yanması beklenir. Böylece mangalın harlı ateşinin geçmesi beklenmiş olunur ve bu durumda balığın yanmadan iyice pişmesini sağlar. Mangalı yakmak için kullanacağınız araç her ne kadar çok önemli olmasa da odun ateşinde balık kömür ateşine oranla çok daha lezzetli pişmektedir.

3-)Balığın Hazırlanması

Doğru bir şekilde özenle seçtiğiniz balıklarınızı pişirmeye hazırlayarak daha lezzetli sonuçlar almanız mümkündür. Bunun için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise her ne kadar yağlı bir balık cinsi seçmiş olsanızda balığın ızgaraya yapışma ihtimali bulunmaktadır. Bunun için aldığınız balıklarınızı birkaç saat öncesinde ister sıvı yağ isterseniz de tereyağı ile yağlayarak hem lezzetini arttırıp hem de ızgaraya yapışmasını öneleyebilirsiniz.

NOT: Mangalda yani ızgarada balık pişirirken balıklar ısı ile birlikte şişerler. Özellikle büyük balıklar tercih edilmiş ise bu durum daha belirgin gözükür. Bu durumu önlemek için balıkların üzerine birkaç çizik atılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ