Yoğurt Çorbası Kaç Günde Bozulur?

Yoğurt Çorbası Kaç Günde Bozulur?

Yoğurt çorbasının içeriğinde bulunan yoğurttan dolayı doğru bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Buzdolabında muhafaza edildiği zaman 4 güne kadar rahatlıkla tüketilebilir. Daha sonraki günlerde ise yoğurttan dolayı ekşime yapabilmektedir.

Yoğurt Çorbası Kaç Günde Bozulur?

Biraz öncede bahsetmiş olduğumuz gibi, buzdolabında saklandığı zaman 4 gün kadar herhangi bir bozulma olmadan rahatlıkla tüketilebilir. Yoğurtlu çorbanın aslında ömrü 1 haftadır. Şöyle ki, sürekli olarak çorbanın bulunduğu tencerenin ısıtılması ve sonrasında tekrar buzdolabına konarak tüketildiğini düşünürsek 4 gün tüketilebilir. Fakat porsiyonlar halinde ısıtılıp tüketildiğinde ise 1 hafta içerisinde herhangi bir problem yaşamadan rahatlıkla yenebilmektedir.

Yoğurtlu çorbanın oda sıcaklığında bekletilmediği sürece bozulma belirtisi olarak karşımıza yalnızca ekşime olarak çıkmaktadır. Bu şekilde lezzetli olmayacağı için yanlışlıkla tüketilmesi durumunda ise herhangi bir sağlık problemine sebep olmamaktadır. Eğer kötü bir şekilde saklanmışsa, yani oda sıcaklığında kalmışsa ya da ısıttıktan sonra soğumasını beklemeden çok sık bir şekilde soğuğa maruz kaldıysa, o zaman bakteri üretmeye ve tüketen kişinin midesini bozmasına sebep olacaktır.

Yoğurtlu Çorba Muhafaza Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yoğurtlu çorbada kullanım ömrünü aslında yoğurt belirlemektedir. Kullanma tarihi az kalmış bir yoğurt ise veya ev yapımı bir yoğurtsa ve özünde ekşiyse, bu direkt olarak çorbanın tadını da etkileyecektir. Bu yüzden öncelikle yoğurdun tazeliğine ve tadına bilhassa dikkat etmek gerekmektedir. Yoğurdunuz taze ise ve çorbanızda herşey olması gerektiği gibiyse tüketim ömrünü uzun tutmak adına, bozulmamasını sağlamak için aşağıda yazdığımız yöntemleri uygulayabilirsiniz.

1-)Buzdolabında Saklamaya Dikkat Etmelisiniz

Yoğurt, içinde bakteri barındıran bir üründür ve belli bir sıcaklıkta beklediği zaman bu sıcaklık bakterileri direkt olarak harekete geçirir ve çorbanın bozulmasını sağlar. Bu yüzden her zaman buzdolabında muhafaza etmeye özen göstermelisiniz.

2-)Hava Almadığından Emin Olmanız Gerekmektedir

Yoğurtlu çorba sürekli olarak hava ile temas etmesi durumunda, yine bahsettiğimiz bakteriler harekete geçecektir ve hava alan her gıda gibi çorba da normal tüketim ömründen çok daha kısa bir süre içerisinde bozulacaktır.

3-)Porsiyonlar Halinde Isıtmalısınız

Bu konu oldukça önemlidir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi sürekli olarak sıcak görmesi ve sonra tekrar buzdolabına konması içindeki besin değerini kaybetmesine ve yoğurdun ekşimesine sebep olacaktır. Bu yüzden her tüketmenizde asıl tencere her zaman dolapta kalmalıdır ve yiyeceğiniz miktarda başka bir kaba ayırıp, bu ayırdığınız kısmı ısıtmanız ve tüketmeniz gerekmektedir.

NOT: Yoğurtlu çorbanın bozulma belirtileri arasında ilk etapta ekşime olduğunu söylemiştik. Eğer kokusunda ya da tadında ekşilik dışında herhangi bir problem fark ederseniz de kesinlikle tüketmemelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ