Altın Yüzük Nasıl Parlatılır?

Altın Yüzük Nasıl Parlatılır?

Altın, gündelik hayatta özellikle kadınlar tarafından gösterişli duruşundan dolayı çok sık tercih edilen bir maden ürünüdür. Yatırım amacı ile de sık sık altın ve altından yapılan eşyalar alınmaktadır.

Altın yüzük altının materyale çevrilip en sık kullanılan şekillerinden biridir. Özellikle evlilik yüzükleri hep altından yapılmaktadır. Evlilik yüzükleri gibi sürekli takılan altın yüzüklerin uzun süre kullanılmasına, hava ve su ile temas ettirilmesine bağlı olarak kararma gözlenebilmektedir.

Altın yüzüğün parlatılması için çeşitli metotlar geliştirilmiştir. Sizde evde uygulayacağınız metotlar ile altın yüzüklerinizi kolayca parlatabilirsiniz. Aşağıda uygulayabileceğiniz metotlar anlatılmaktadır. Bu metotlardan size pratik gelenini kullanarak altın yüzükleri parlatabilirsiniz.

1-)Tuz ile Temizleme Metodu

Burada yapmanız gereken çok basit bir işlemdir. Hızla altın takılarınızın parlatılmasını sağlayabilirsiniz. Derin bir metal kabı güzelce bir alüminyum folyo ile kaplayınız. Burada kabı alüminyum folyo ile kaplamanın amacı altın ile metal kabın etkileşmesini önlemek. Bu işlemin ardından metal kabın içerisine bir miktar su ve 2 kaşık tuz ilave edin.

Bu işlemin ardından su kaynayana kadar metal kabı orta ateşte ısıtınız. Kaynama işlemi esnasında tuz altının parlamasını sağlamaktadır. Bu işlemin esnasından altın yüzüğünüzü durulayın ve kurulayın.

2-)Amonyak ile Temizleme Metodu

Bu işlem içinde yine bir metal kabı aynı amaç için alüminyum folyo ile kaplayınız. Kaplama işleminin ardından öncelikli olarak kaba bir miktar su koyunuz. Bir miktar da sabun rendeleyerek güzelce karıştırınız. Bu işlemin ardından çok az miktarda amonyak ilave ederek bu karışımın içerisine altın yüzüğünüzü koyunuz.

Bir miktar su kaynayana kadar yüzüğünüzü sıvı içerisinde bekletin. Bu işlemde yanlış bir sonuç ile karşılaşmamak için mutlaka kısık ateşte ısıtınız.

NOT: Eğer evde bu yöntemleri uygulayarak istediğiniz etkiyi alamadıysanız ya da bu yöntemleri uygulayacak yeterli zamanınız yoksa altın yüzüğünüzü kuyumcunuza götürerek de parlatabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ