Balıkla Birlikte Ayran İçilirse Zehirler mi?

Balıkla Birlikte Ayran İçilirse Zehirler mi?

Halk arasında yaygın olarak bilinen bir durum var ki o da, balık ile birlikte süt ve süt ürünü besinlerin tüketilmemesi gerektiğidir. Ancak bu durum aslında tam olarak bu şekilde değildir. Her ne kadar balık ile birlikte ayran içilmez düşüncesi yerleşmiş olsa da belli noktalara dikkat edilmesi durumunda balık ile birlikte ayran içilebilmektedir.

Balık, insan vücudu için oldukça önemli bir besindir. Bu nedenle düzenli olarak belli aralıklar ile tüketilmelidir. Uygun koşulların sağlanması durumunda ise balıklar ile birlikte ayran içilebilmektedir. Zehirleme ihtimalinin tedirginliği ile balık tüketmemek çok büyük vitamin ve mineral kaybına neden olur. Özellikle de protein açısından oldukça zengin olan balık mutlaka tüketilmelidir. Balıkla birlikte ayran tüketildiğinde balığın zehirleme ihtimalinin ortadan kalkması için yapılması gereken bazı işlemler vardır.

Balıkla Birlikte Ayran İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-)Taze Balık Tüketimi

Taze balık tüketimi oldukça önemli bir konudur. Özellikle ayran gibi süt ve süt ürünü grubu besinler ile birlikte balık tüketilecek ise bu balığın mutlaka taze olması gerekir. Aksi takdirde ciddi gıda zehirlenmeleri gözlemlenebilmektedir. Bu zehirlenmelerin önlene bilmesi için ise balığın tazeliğinden emin olunmalıdır. Balığın taze olup olmadığına dair en ufak bir şüphe yaşıyorsanız, o balık ile birlikte ayran içmeyin. Çünkü balığın taze olmaması durumunda çeşitli zehirlenmeler ile karşı karşıya kalırsınız.

2-)Ayranın Taze Olması

Balık ile birlikte tüketilecek olan ayranın da taze olması oldukça önemli etkenlerden birisidir. Her ne kadar en önemli nokta balığın tazeliği olsa da ayranın tazeliği de önemlidir. Çünkü hem balıkta hem ayranda histamin adı verilen bir madde bulunmaktadır ve bu madde balıklar bayatladıkça, aynı şekilde ayran da bayatladıkça artmaya başlamaktadır. Bu madde açısından artmış olarak tüketilen balık ve ayran ise insan vücudu için zararlı bir hale gelmektedir. Bu nedenden dolayı da taze balık ile birlikte taze ayran tüketiminde sağlık açısından hiç bir problem oluşmamaktadır.

3-)Alerji Durumu

Bazı durumlarda insanların çeşitli besinlere karşı alerjisi çıkabilir. Balık ile birlikte ayran içmeden önce gerekli kontrol arasında alerji kontrolü de bulunmaktadır. Bazı insanların süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olabilmektedir. Bu durumda tüketilen balık ve ayran taze dahi olsa alerji durumundan dolayı çeşitli problemlere neden olabilir. Bu nedenle süt ve süt ürünlerine karşı herhangi bir alerji durumunun olmadığından emin olmadan balık ile birlikte ayran içmemekte fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ