Dağılan Kurabiye Hamuru Nasıl Toparlanır?

Dağılan Kurabiye Hamuru Nasıl Toparlanır?

Kurabiye hamurunun pişerken ya da hamuru yoğururken dağılması bir türlü toplanmaması çok sık karşılaşılan bir sorundur. Aslında bu sorunun temelinde hamurun yapılışı yatmaktadır. Bu yüzden en başta mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde malzemeleri karıştırmak gerekmektedir. Özellikle kurabiye piştikten sonra bu durumu düzeltmek imkansızdır.

Dağılan Kurabiye Hamuru Nasıl Toparlanır?

Dağılan kurabiye hamurunu toplayabileceğiniz bilinen bir yöntem bulunmaktadır. O da buzdolabında bir süre bekletmek. Yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar. Bu şekilde hamurunuz toparlanacak ve şekil vermek daha kolay olacaktır.

Bunun yanı sıra, eğer kurabiye tarifinizde tereyağı ile şekerin çırpılması istenmiyorsa, çırpmamaya özen göstermelisiniz. Eğer tarifinizde çırpılması gerektiği yazıyor ise, mümkün olduğu kadar az çırpmanızı öneririz. Çünkü hamuru yaparken çırpmak, hamurun parçalanmasındaki en büyük problemdir. En azından çırpma işleminizi, tereyağı kremsi bir yapıya gelince bırakmanız gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Kurabiye Hamurunun Dağılmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi çırpma işlemine bilhassa dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer fazla çırparsanız hamur da olması gerekenden daha akışkan bir kıvamda olacaktır ve bu durumdaki hamuru toparlamak neredeyse imkansızdır. Yani mümkün olduğunca az çırpmaya özen göstermelisiniz.
  • Kurabiyenizin içine yumurta atacağınız zaman, bu işlemi birden yapmak yerine yumurtayı daha yavaş bir şekilde karışıma ilave etmeli, yine çok fazla abartmamaya özen göstererek karıştırmalısınız.
  • Kullanacağınız tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır. Fakat tereyağınızı biraz daha soğuk bırakmanızı öneririz. Genellikle bu uygulama çoğu zaman kurabiyeleri etkileyen bir detaydır. Süt yumurta gibi malzemeleri buzdolabından aldığınız gibi kullanmak kurabiye hamurunuzu, kurabiyenin tadını direkt olarak etkileyecektir. Mümkün olduğunca kurabiye yapımına başlamadan önce malzemelerinizi bir süre oda sıcaklığında bırakmanız gerekmektedir.
  • En önemli sebeplerinden biri de hamura katılan unun ölçüsüdür. Tereyağı ya da sıvı yağ ile yapılan çoğu kurabiyede yeterli miktarda un kullanılmadığı zaman, bu durum kurabiyenin direkt olarak dağılmasına sebep olabilmektedir. Aynı şekilde fazla un koymak da kurabiye hamurunun dağılmasına neden olduğu için, tarifinizdeki ölçüyü bozmadan hareket etmenizi öneririz. Eğer tarifteki ölçüye göre un koydunuz fakat hala hamurunuz da problem varsa, bir miktar nişasta kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Parçalanmış Pişmiş Kurabiyeyi Değerlendirmek

  • Parçalanmış kurabiyelerinizin iyice küçük parçalar haline getirerek bir kap içerisine alıp, bir taraftan puding pişirin. Puding olduktan sonra ise kasenin en altına puding, üste kurabiye parçaları olacak şekilde pudingi kaselere doldurun. Böylelikle hem kurabiyelerinizi değerlendirmiş, hem de lezzetli bir tatlı elde etmiş olursunuz.
  • Bu uygulamada da yine parçalanmış olan kurabiyelerinizi daha küçük parçalar haline getirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında biraz kurabiye, biraz krem şanti sırasıyla giderek, kaseyi doldurabilir ve daha sonra buzdolabında biraz bekletip tüketebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ