Oje Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Oje Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Ojeler tüm kadınlar için oldukça önemli bir malzemedir. Bir çok kadın oje sürmeden dışarı çıkamaz. Üstelik sadece tırnaklarımız için değil, evde rengi aşınan mobilyalarda ya da farklı aksesuarların rengini değiştirmek için de sıklıkla kullanılırlar.

Rengarenk çok sevdiğimiz ojeleri bu kadar sık kulanırken zaman zaman döküldüklerine şahit olmak da kaçınılmaz bir son diyebiliriz. Özellikle hazırlanıp tam evden çıkmadan önce sürülmek istenen ojenin kıyafetimize dökülmesi oldukça sinirimizi bozan bir durumdur. Ancak basit birkaç yöntem ile oje lekesinden kurtulmak mümkündür. Bunun için biraz pamuk, bir miktar kalın kağıt havlu, asetonlu oje çıkarıcı, çelik bir çay kaşığı, bir kase, sirke, temiz ve beyaz bir bez gereklidir.

1-)Aseton ve Kağıt Havlu ile Çıkarma

Bu yöntemi oje döküldükten hemen sonra uygulamaya özen gösterin. Ne kadar kısa sürede müdahale ederseniz o kadar etkili bir sonuç alırsınız. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle oje bulaşan kıyafetinizi düz bir zemin üzerine serin. Ojenin döküldüğü bölgenin altına birkaç kat kalın kağıt havlu serin. Bu işlem kıyafetinizin diğer tarafının oje olmasını engeller.

Bir pamuğa aseton dökün. Kıyafetinizin görünmeyen bir kısmında; iç kısmında dikiş bölgesinde asetonun kıyafetinize zarar verip vermediğini test edin. Eğer zarar veriyorsa, asetonsuz oje çıkarıcı kullanın. Ancak oje çıkarıcıyı da test etmeden işleme başlamayın.

Test ettikten sonra aseton döktüğünüz pamuğu oje lekesinin üzerine koyun. Bu şekilde ojenin çıkmasını sağlayın. Pamuk ojeyi emdikçe pamuğu değiştirin. Aynı şekilde alta koyduğunuz kağıt havluyu da kontrol etmeyi unutmayın. Fazla asetonu emen kağıt havlu ojenin rengini de alıcaktır ve değiştirmezseniz kıyafetinizin arka tarafına da oje lekesi geçer. Bu şekilde oje lekesini çıkardıktan sonra yıkama talimatına uygun şekilde yıkayın.

2-)Kase ve Çay Kaşığı ile Çıkarma

Oje lekesi oluşan kıyafetinizi oje lekesi orta kısma denk gelecek şekilde bir kasenin üzerine yerleştirin. Kaymaya sebebiyet vermemek adına kıyafetinizi yerleştirdikten sonra kasenin etrafına lastik geçirin. Çelik bir çay kaşığı ile lekenin üzerine aseton damlatın ve ojenin kasenin içine akmasını bekleyin. Daha sonra da uygun şekilde yıkayın.

3-)Sirke ile Çıkarma

Kaşmir gibi narin kıyafetlerde aseton kullanmak kıyafetlere zarar verir. Bu tarz kıyafetleri temizlemek için temiz ve bembeyaz bir bezi sirkeye batırın. Ardından leke olan bölgeyi ovalamadan narin hareketlerle temizleyin ve hemen yıkayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ