Daksil Lekesi Nasıl Çıkar?

Daksil Lekesi Nasıl Çıkar?

Daksil, tükenmez kalem ve mürekkep kalem ile yapılan hataların düzeltilmesi için sık sık kullanılan bir maddedir. Daksili kullanma esnasında yapılan bazı hatalar sonucunda daksil etrafa dökülebilir ve leke oluşabilir. Peki daksil lekesi nasıl çıkar?

Daksil içerisinde bulunan kimyasal maddelerden kaynaklı olarak yoğun kıvamda ve bez renkli bir maddedir. Döküldüğü yerde boya lekesi şeklinde bir leke oluşumuna sebep olabilmektedir.
Daksil lekesini çıkarmak için aşağıdaki adımları harfiyen takip ediniz.

1-)Kurumasını Bekleyin

Daksil, kimyasal yapısından dolayı hızlıca kuruma özelliğine sahip bir maddedir. Dökülmesi durumunda lekenin daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla öncelikli olarak kurumasını bekleyin.

Dökülen daksil miktarı az ise ve etrafa yayılma ihtimali düşük ise kurumasını beklemeden silebilirsiniz. Bu şekilde daksilin kumaşa temasını da azaltmış olursunuz.

2-)Fazla Miktarını Kazıyın

Dökülen daksil fazla miktarda ise kalıp şeklinde döküldüğü yerde kurur ve kalır. Burada oluşan lekeyi çıkarmadan önce kuruyan fazla miktardaki daksil miktarını kazıyarak çıkarınız. Bu işlemi maket bıçağı kullanarak ya da jilet kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi yaparken kumaşa ya da kendinize zarar vermediğinizden emin olunuz.

3-)Fırça ve Sabun Kullanın

Daksilin fazla miktarını kazıdıktan sonra kumaş üzerinde kalan daksil lekesini çıkarmak için bir fırça ve sabun kullanınız. Fırçayı sabun ile iyice köpürtünüz ve lekeli kısmı bu fırça ile iyice fırçalayınız. Bu işlemi birkaç defa tekrarlamanız gerekebilir. Fırçalama işleminden önce ılık su içerisinde bekletmeniz işlemi kolaylaştırabilir.

4-)Aseton Kullanın

Aseton benzer benzeri çözer temeline dayanarak daksilin kumaş üzerinden çözülerek akmasını sağlamaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, aseton kullandığınızda kumaşın zarar görmediğinden emin olmanız. Eğer asetondan zarar görecek bir yapıya sahip kumaş ise kesinlikle bu yöntemi kullanmayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ