Dikişli Bölgede Sertlik

Dikişli Bölgede Sertlik

Geçirilen kazanın veya rahatsızlığın neticesinde cerrahi müdahalenin ardından, dikişli bölgede sertlik(ödem) şikayeti baş gösterebilmektedir. Özellikle sezeryan ameliyatı geçirmiş kadınlarda, bu soruna daha çok rastlanmaktadır. Kimi zaman geçirilen operasyonun ardından sertlik ve ödem oluşumu normal kabul edilirken, ödemlerin sürekli devam etmesi ve ağrı hissiyatı oluşturması normal bir durum olarak kabul edilmez.

Geçirilen sezeryan veya başka bir cerrahi operasyonun ardından genellikle 3-4 gün sonra duş alınabilmektedir. Ancak bu süre zarfında dikişler tam olarak iyileşmediğinden, dikkatli olunmalı ve dikişlerin mikrop/enfeksiyon kapmamasına özen gösterilmelidir.

Dikişli Bölgede Sertlik(Ödem) Oluşması Normal midir?

Vücut dokuları arasında fazlaca sıvı birikmesine bağlı olarak oluşan şişlikler, ödem olarak bilinmektedir. Herhangi bir ameliyat veya operasyonun ardından, dikiş atılan bölgede sertlik/ödem görülmesinin normal olup olmadığı merak konusudur. Az seviyede farkedilen şişlik ve ağrı hissi, normal kabul edilir. Ancak dikişli bölgede sertlik şikayetinin sürekli tekrarlaması ve şiddetli ağrıların olması halinde  enfeksiyon veya iltihaplanma durumlarından şüphe edilir. Şayet geçirilen operasyondan sonra ciddi ödem ve şiddetli ağrı söz konusuysa, bir an evvel gerekli tetkik ve tedavi yöntemleri için uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Kaç Gün Sonra Dikişler Alınır?

Dikişlerin kaç gün sonra alınacağı konusu, geçirilen cerrahi operasyonla ilgilidir. Ancak ortalama olarak operasyondan 1-2 hafta sonra dikişler alınabilir.

Dikişli Bölgede Ağrı ve Yanma

Dikiş atılan yüzeyde, ilk günlerde yanma ve ağrı hissi oluşabilir. Ancak yanma ve ağrı hissinin çok şiddetli olmasıyla birlikte dikişli bölgede sürekli kaşıntı hissinin oluşması, enfeksiyonun habercisi olabilir. Derhal uzman doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Dikişli bölgede sertlik, ısı artışı ve kızarıklık gibi sorunlar; enfeksiyonun belirtileri arasındadır. Enfeksiyon, iltihaplanma durumlarında acil doktor müdahalesi gerekebilir. Bu yüzden problemler gözardı edilmemeli, doğru tedavi ve müdahale için bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Deniz dedi ki:

  Diz altı yandan ameliyat oldum kaza sonucu bugün 12 gün oldu ama ayam odon oldu ve 30 dikiş var neden

  1. sonhaber dedi ki:

   ciddi bir sorun olabileceğinden, uzman doktora bir an evvel görünmenizi öneriyoruz.

 2. semih dedi ki:

  Tırnak ameliyatı oldum. Sağ ve sol ayağımdan baş parmaklarımdan oldum sol ayagım da hıcbır sey ne agrı ne sızı nede sısme rahatca oynatabiliyorum. Ancak sag ayağımı yani sağ bas parmağımı oynatmakta zorluk çekiyorum. ve o sağ ayağım biraz şişti. Öbür sol ayağıma göre daha sıcak ne yapmalıyım?
  bugun 2 gun salı gunu saat 10 oldum bu gun persembe (((( ama sol ayagım da hıcbır sorun yok normal oynatabiliyorum. Baş parmağımı ve şişme vesaire gibi bir şey yok ne yapmalıyım? Doktora göstermeli miyim? ))))

  1. sonhaber dedi ki:

   şikayetinizle alakalı uzman doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Geçmiş olsun.

BİR YORUM YAZ