Domates Nasıl Kolay Soyulur?

Domates Nasıl Kolay Soyulur?

Neredeyse her yemekte, salatada olmazla olmazların başında domates gelmektedir. Gerek lezzeti gerekse faydaları açısından tüketimi oldukça önemli olan domates genellikle kabuksuz tüketilmektedir. Domatesin kabuksuz tüketilmesinin nedeni, sebzenin kabuklarından yetişme aşamasında uygulanan tarım ilaçlarının arınmasının zor olmasıdır. Her ne kadar halk arasında vitamini kabuğundadır şeklinde bilinse de, domatesi kabuksuz tüketmekte yarar vardır.

Domates yapısı gereği yumuşak olduğundan kabuklarının soyulması, patates-patlıcan gibi diğer sebzelere nazaran daha zordur. Ancak doğru yöntemler uygulandıktan sonra domates kabukları rahatlıkla soyularak, sebze daha sağlıklı şekilde tüketilebilir. İçeriğin devamında domates kabuklarının nasıl daha kolay soyulabileceği ile ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

Domates Kabuğu Nasıl Kolay Soyulur?

Kaynar Suda Bekletme Yöntemi

1-)Domatesleri Yıkayın ve Üstüne Çizikler Atın

İlk olarak domatesleri bol su ile güzelce yıkayın. Yıkama işleminin ardından domateslerin üzerine bıçak yardımıyla eşit çizikler atın. Çizikleri çok derin atmamaya dikkat edin. Sadece kabuğa gelecek şekilde çizikler atmaya çalışın.

2-)Domatesleri Kaynar Suya Bırakın

Çizikler attığınız domatesleri birer birer daha önceden hazırlanmış, tenceredeki kaynar suyun içine bırakın. Kaynar tencereye birer birer bıraktığınız domatesleri suyun içerisinde 3-4 dakika kadar bırakın. Süre değişiklik gösterebileceğinden, domates kabuklarının atmaya başladığını farkedene kadar domatesleri kaynar suda bırakabilirsiniz.

3-)Soğuk Suyun İçinde Bekletin

Kaynar suyun içerisinde kabukları atan domatesleri şimdi de soğuk su dolu tencerenin veya kabın içerisine bırakın. Soğuk suda domatesleri 3-4 dakika kadar beklemeniz, kabukların iyice yumuşamasını sağlayacak ve rahat bir şekilde soyabileceksiniz. 3-4 dk bekledikten sonra domateslerin kabuklarını herhangi bir bıçak vs. kullanmadan elinizle kolaylıkla soyabilirsiniz.

Domatesi Ocakta Isıtma Yöntemi

Kaynar su yönteminin dışında özellikle ev hanımları tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden bir diğeri ise ocakta ısıtma yöntemidir. Ancak bu yöntemi tek tek her domates için uygulamak zor olabilir.

İlk olarak kabuklarını soyacağınız domatese çatal geçirin ve domatesi ocaktaki ateşin üzerinde bir süre tutun. Sebzenin her bölgesinin aynı ısıyı alabilmesi için çatal yardımıyla ateşin üstünde domatesi çevirebilirsiniz. Kabuklar buruşmaya başladıktan sonra domatesi ocaktan alabilir ve kolayca soyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ