Ekmek Nasıl Saklanır?

Ekmek Nasıl Saklanır?

Ülkemizde en çok tüketilen besinler arasında ilk sıralarda yer alan besinlerden biri de ekmektir. Yapılan araştırmalara göre de dünyada ekmek tüketimi sıralamasında ülkemiz ikinci sırada yer almaktadır. Ülkemizde insanlar farklı yöntemler kullanarak ekmekleri saklamaktadır. Ancak ekmek saklamak için kullanılan yöntemlerin doğru yöntemler olmamasından kaynaklı olarak ekmekler kısa süre de bayatlıyor. Buna ek olarak doğru saklama yöntemlerinin uygulanmaması ekmeklerin erken küflenmesine de neden oluyor. Ekmek israfını önlemek ve daha lezzetli ekmekler tüketmek için ekmekleri doğru yöntemler kullanarak saklamak gerekir.

Ekmek Nasıl Muhafaza Edilir?

1-)Poşette Saklama

Yapılan araştırmaların da gösterdiği gibi ülkemizde ekmek saklamak saklama için en çok kullanılan yöntem poşette saklama yöntemidir. Poşette saklama yöntemi ekmeğin kısa süre içerisinde tüketilmesi durumunda doğru bir yöntemdir. Ancak ekmekleri bu şekilde saklamak için ekmeğin sıcak olmadığından emin olmak gerekir. Sıcak ekmekler poşetler içinde kaldığında nemlenerek küflenmeye başlar. Bu şekilde saklanan ekmekler 1-2 gün içerisinde tüketilmelidir.

2-)Buzdolabında Saklama

Buzdolabında saklama yöntemi günlük hayatlar için kullanılabilecek en ideal yöntemdir. Ekmek genel olarak serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Hangi yöntemi kullanıyor olursanız olun mutlaka ekmekleri kuru ve serin ortamlarda muhafaza etmek gerekir. Özellikle de sıcak yerleşim alanlarında yaşayan insanlar günlük tüketecekleri ekmekleri dahi buzdolabında saklamalıdır. Sıcaklık ekmeğin bozulmasında en etkili faktörlerden birisidir. Bu yöntemi uygulamak için ekmekleri kuru bir poşetin içine yerleştirerek içindeki havayı olabildiğince alarak bağlayın. Ardından buzdolabına yerleştirin ve tüketeceğiniz miktar kadarını çıkararak 3-4 gün içerisinde tamamını tüketin.

3-)Derin Dondurucuda Saklama

Ekmek saklamak için kullanılabilecek bir diğer yöntem ise derin dondurucu ya da buzluktan yararlanmaktır. Bu yöntem ile ekmekleri oldukça uzun süreler saklayabilirsiniz. Bu yöntem ekmeklerin aylarca derin dondurucuya koyduğunuz andaki tazeliğini korumasını sağlayacaktır.

Bu nedenle birkaç gün içerisinde tüketilmeyecek olan ekmekleri temiz bir poşete koyarak içindeki tüm havayı çıkarın ve poşetin ağzını sıkıca bağlayarak derin dondurucuya yerleştirin. Bu işlemi uygularken her poşetin içerisine birkaç günde tüketebileceğiniz miktarlarda ekmek koymaya özen gösterin. Kullanmak istediğinizde birkaç saat önceden ekmekleri çıkararak buzlarının çözülmesini bekleyin. Bu noktada ekmekleri poşetten çıkararak bir bez parçasına koyun. Bu sayede ekmeklerinizin ıslanmasını önlemiş olacaksınız.

NOT: Sıcak ekmekleri saklamadan önce mutlaka soğuması için bekleyin. Sıcak ekmekler poşetlendiği zaman hem içleri hamur olur hem de ıslandıkları için kısa süre de küflenirler. Dış yüzeyinin sert olduğunu düşündüğünüz sıcak ekmekleri pamuklu bir bezin içine koyun ve ekmeğin üzerinin kapandığına emin olun. Bu şekilde bir süre beklediğinizde ekmek yüzeyinin yumuşadığını göreceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ