Ekşi Yoğurt Mayası Nasıl Tatlandırılır?

Ekşi Yoğurt Mayası Nasıl Tatlandırılır?

Ekşi yoğurt mayasını tatlandırmak için iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri uyguladığınızda siz de çok lezzetli tatlı yoğurtlar mayalayabilirsiniz.

Ekşi Yoğurt Mayası Nasıl Tatlandırılır?

Ekşi yoğurt mayası tatlandırılmadan yoğurt yapılırsa, yapacağınız yoğurt da bir o kadar ekşi olacaktır. Hatta belki de daha ekşi. En başından mayanın tadına bakarak bu durumu engelleyebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ekşi maya iki şekilde tatlandırılır,

  1. Öncelikle mayanızı bir kase içerisine alın ve mayanın üzerine az miktarda tuz serpin. Daha sonrasında 3 kaşık soğuk süt ile karıştırın ve mayanızın tadına bakın. Ekşilik durumuna göre üç kaşık süt ile tatlanmamışsa üzerine bir miktar daha ekleyerek mayanızı tatlandırabilirsiniz.
  2. Bu yöntemde ise yine kullanacağımız ana ürün süttür. Yoğurt yaparken sütü önce kaynatıyorsunuz ya. İşte o kaynattığınız sütten bir miktar kenara ayırın ve soğumasını bekleyin. Kaynamış bu sütü soğuttuktan sonra ise yine aynı yukarıda yazdığımız gibi mayanız ile karıştırmanız gerekmektedir. Böylece mayanız tatlanacaktır.

Yoğurt Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde herkesin artık doğal tüketme arzusundan dolayı özellikle yoğurt hemen hemen her evde yapılmaktadır. Yoğurt kolay yapılan bir gıda olsa da yapılışında bazı ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir. Keza edilmediğinde yoğurt istenilen kıvamda ve lezzette olmamaktadır.

  • Yoğurt yaparken öncelikle günlük süt kullanmanız gerektiğini belirtelim. Günlük süt ulaşabileceğimiz en doğal süttür. Yani marketlerde satılan 10 gün ömrü olan günlük sütler bile yeterince doğal olmadığından, mümkün olduğunca taze süt kullanmaya çalışın. Hem kullandığınız süt ne kadar doğal ve taze olursa yoğurdunuz da bir o kadar lezzetli olacaktır. Yoğurt yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise yoğurdunuzu mayalamadan önceki ısısıdır.
  • Isıyı şu şekilde belirtmemiz gerekirse, sütünüzü kaynattıktan sonra altını kapatıp soğumaya bırakıyorsunuz. Soğumaktan kastımız ise, serçe parmağınızı 7 saniye içinde tutabildikten sonra parmağınızı yakıyorsa bu yoğurdun mayalanması için ideal sıcaklığa ulaştığı anlamına gelmektedir. Daha sonrasında ise sütün üst tabakasını çok fazla sarsmadan kenardan mayayı tencerenin dibine bırakmalı ve yine dibinden dikkatlice karıştırmalısınız.
  • Yoğurdun sulu olmasına sebep olan bir diğer yanlış, yoğurt mayalanırken hareket edilmesi ve birden soğutulmasıdır. Şöyle ki yoğurdu mayaladıktan sonra çok fazla el altı olmayacak bir bölgede 6 saat kadar dinlendirmeniz gerekmektedir. Bu dinlendirme süresi içerisinde ise, yoğurt tencerenizi polar, hırka gibi ürünler ile iyice sararak birden soğumasını da engellemelisiniz. Aksi takdirde biraz önce de söylediğimiz gibi yoğurdunuzun tam kıvamında olmasını engellemiş olursunuz. Yoğurdu dinlendirdikten sonra yani 6. saatin sonunda yoğurdunuzu buzdolabınıza koyabilir ve soğutabilirsiniz. Böylece lezzetli mi lezzetli, mis gibi ev yapımı doğal yoğurdunuzu rahat rahat tüketebilirsiniz!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ