Gıda Boyası Elden Nasıl Çıkar?

Gıda Boyası Elden Nasıl Çıkar?

Gıda boyası yiyeceklerde hoş görüntü vermek amacıyla sıkça kullanılmaktadır. Gıda boyasının kanserojen olmasının kanıtlanmasından dolayı genelikle kullanımı yasaklanmıştır. Ancak hala birçok görüntüsü hoş olan renkli gıdalarda gıda boyası yer almaktadır.

Gıda boyası içeren bir yiyeceği elimiz ile direkt tutmamız sonucu ya da gıda boyası içeren bir hamur işi yapımı esnasında gıda boyası ele geçebilir. Böyle bir durumda gıda boyası elden nasıl çıkar sorusu akıllara gelir.

Yapılan işlemin ardından gıda boyasının elde kalmaması istenir. Genellikle su ile yıkama ile büyük kısmı çıkar ancak bir kısmı halen elde kalır. Bunu çıkarmak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem aşağıda anlatılmaktadır. Bu yöntemlerden herhangi birini uygulayarak elinize bulaşan gıda boyasından kurtulabilirsiniz.

1-)Alkol Kulanın

Suda çözünmeyen kısımlarını çıkarmak için alkol kullanabilirsiniz. Alkolde yüksek çözünürlüğe sahip olmasından dolayı kolayca çıkabilmektedir. Burada yapmanız gereken bir pamuğa alkol dökmeniz ve bu pamuk ile elinizde gıda boyası olan yerleri silmeniz.

Genellikle evlerde kolay bulunabilir olması ve yüksek oranda alkol içermesinden dolayı kolonya tercih edebilirsiniz. Bir pamuğa kolonya dökerek ya da direkt olarak elinize kolonya döküp bir bez ile silerek gıda boyasından kurtulabilirsiniz.

2-)Aseton Kullanın

Aseton özellikle kadınların sıkça kullandığı ve aşikar olduğu bir kimyasal maddedir. Aseton birçok boyar maddeyi çözebilme özelliğine sahiptir. Ellerinize bulaşan gıda boyalarının çıkarılması için de aseton kullanabilirsiniz.

Burada da asetonu pamuğa dökerek ellerinizde leke bulunan yerlere uygulama yapabilirsiniz. Yalnızca bu işlem esnasında kullandığınız aseton miktarına dikkat ediniz. İşlem esnasında fazla aseton kullanmanız ya da bu işlemi sık aralıklar ile tekrar etmeniz ellerinizin tahriş olmasına sebep olabilir.

NOT: Gıda boyası suda çözünebilir olduğundan kişinin bir süre boyunca ellerini suda tutması ya da bol su ile uzun bir süre ellerini yıkaması gıda boyasının çıkmasını sağlayabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ