Halıların Kaymaması İçin Neler Yapılabilir?

Halıların Kaymaması İçin Neler Yapılabilir?

Evlerin en temel eşyalarından birisi de halılardır. Birçok evde olmazsa olmaz eşyalar arasında yer alan halılar hem işlevsel olarak hem de dekoratif olarak çok sevilmektedir. Gerek ip gerek renk gerekse de desen anlamında oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip olan halılar büyüklük anlamında da çeşitlenir.

Ancak küçük büyük fark etmeksizin bazı halı çeşitleri çok kaymaktadır. Bu tarz halılara karşı oldukça dikkatli olunmalı ve önlemler alınmalıdır. Aksi takdirde ciddi yaralanmalara neden olabilir. Kayan halılar genellikle naylon oranı yüksek olan halılardır.

Ancak farklı türlerdeki halılarda da kaymalar gözlenebilir. Halınızın türü ve boyutu ne olursun olsun kayma söz konusu ise bu durumu engellemek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri halı kaydırmak kullanmak, silikon şeritler çekmek ve çift taraflı bant kullanmak olarak sıralayabiliriz.

Halıların Kaymaması için Ne Yapılabilir?

1-)Halı Kaydırmaz Kullanmak

Hemen hemen her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz halı kaydırmazlar kayan halılar için en pratik yöntemdir. Uğraştırıcı zor bir işleminin bulunmamasının yanı sıra ekonomik açıdan da oldukça uygundur. Bu nedenle en çok tercih edilen yöntem halı kaydırmaz kullanmaktır.

Bunun için kayan halınızın boyutuna göre bir parça halı kaydırmaz temin edin. Daha sonra temin etmiş olduğunuz halı kaydırmazı halınızın köşelerine gelecek şekilde kesin. Bu parçaların boyutunu halınızın boyutuna uygun olarak ayarlayın. Daha sonra bir parça da halınızın orta kısmına koymak için kesin. Kesme işlemlerini tamamladıktan sonra halınızın altına bu parçaları yerleştirin.

2-)Silikon Şeritler Çekmek

Silikon şerit yöntemi de oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak bu işlem ile halı yere sabitlenmiş olacaktır. Bu noktayı göz önünde tutarak işleme başlayın. İlk olarak kayan halıyı ters çevirerek alt kısmının üste gelmesini sağlayın.

Daha sonra halının köşelerine silikon tabancası ile kısa şeritler çekin. Bu işlemi tamamladıktan sonra silikonların kurumasına izin vermeden halıyı zemine yapıştırın. Eğer halıyı zemine yapıştırmak istemiyorsanız da silikonu sıktıktan sonra kurumasını bekleyerek çevirin. Çok etkili olmasa da halının zemine daha iyi tutunmasını sağlayacaktır.

3-)Çift Taraflı Bant Kullanmak

Çift taraflı bant kullanımı halıların kaymasını engellemek adına oldukça etkili bir yöntemdir. Etkili olduğu kadar uygulaması da pratik olan bu yöntem için gereken tek malzeme çift taraflı banttır. Bant temin edildikten sonra kayan halıyı ters çevirerek kullandığınız tarafının yere gelmesini sağlayın.

Ardından halınızın köşe taraflarına ya da bütün kenarlarına çift taraflı bant yapıştırın. Halınızın büyüklüğü ve kayganlık derecesi kullanacağınız bant miktarını etkiler. Bu noktalara dikkat ederek gerekmesi durumunda halının orta kısımlarına da bant yapıştırabilirsiniz. Daha sonra halıyı tekrar çevirerek zemine yapıştırın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ