Küflenmiş Güveç Nasıl Temizlenir?

Küflenmiş Güveç Nasıl Temizlenir?

Uzun süreli kullanılmayan ve nemli ortamda bırakılan eşyalarda küflenme probleminin meydana gelmesi çok sık gözlenen durumlardan bir tanesidir. Nem ve havadaki mikroorganizmalar uygun şartlarda kolayca üreyerek küf oluşumuna neden olabilmektedir.

Güveçlerin uzun süre kullanılmaması ve nemli bırakılması topraksı yapılarından dolayı kolayca küf oluşumuna imkan vermektedir. Küf oluşumunu durumunda güveç kullanılmaz hale geldi diye bir sonuç çıkarılmamalıdır. Aşağıda küflenen güveçlerin nasıl temizleneceği, temizleme işlemleri esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiği ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Siz de küflenen güveçlerinizi pratik ve kolay bir şekilde temizlemek istiyorsanız aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz.

1-)Kuru Peçete İle Silin

Öncelikli olarak küfü temizleme işleminden önce var olan küfün ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu işlem için tek kullanımlık kuru peçetelerden yararlanmak mantıklıdır. Bez ile silinirse o bezin tekrar kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Kuru peçete ile silme işlemi esnasında küfü etrafa yaydırmadığınızdan emin olunuz. Yoğun küf ortamından az yoğun küf ortamına doğru bir temizleme metodunu takip ediniz.

2-) Sıcak Suda Bekletin

İkinci aşama küfler ortamdan uzaklaştırıldıktan sonra geriye kalan küflerin öldürülmesidir. Bunun için uygulanacak iki yöntem bulunmaktadır. Birincisi ısı ile öldürmek yani kaynar su kullanmaktır. İkinci işlem ise kimyasal madde kulanmaktır.

Kaynayan sıcak suyu güveç içerisine dökünüz ve bir süre bekleyiniz ardından bu suyu dökünüz. Bu işlemi birkaç defa mutlaka uygulayınız. En son ılık su ile güvecin içerisini çalkalayınız.

3-)Çamaşır Suyu Kullanın

Çamaşır suyu evlerde sıklıkla kullanılan dezenfektan bir maddedir. Burada çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Kullandığınız çamaşır suyu miktarı zarar verici boyutlarda olmamalıdır. Az miktarda çamaşır suyunu güveç içerisine dökünüz ve üzerine sıcak su dökerek bu şekilde bir süre bekleyiniz. Bu işlemin ardından güzel bir şekilde güvecin içerisini tek kullanımlık bir bez ile siliniz. Bu işlemi güveç içerisinde bulunan küf miktarına bağlı olarak birden fazla kez uygulamanız gerekli olabilmektedir.

Bu işlem sonrasında güveci bol su ile birden fazla kez duruladığınızdan emin olunuz. Aksi halde çamaşır suyu kalıntıları sağlığınıza zarar verebilmektedir.

Bütün bu işlemlerden sonra güvecin iyice kuruduğundan emin olduktan sonra saklama işlemini gerçekleştiriniz. Aksi halde nemli kalan güveçte tekrar küflenme meydana gelecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ