Kadayıf Tatlım Hamur Oldu Ne Yapmalıyım?

Kadayıf Tatlım Hamur Oldu Ne Yapmalıyım?

Kadayıf sevilerek tüketilen bir tatlı olsa da şerbetli bir tatlı olması nedeniyle doğru bir şekilde yapılmaması tatlının hamurlaşmasına neden olabiliyor. Peki hamurlaşan tatlı tekrar tüketilebilir mi? Ya da tatlıyı düzeltebileceğimiz bir yöntem var mıdır? Yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

Kadayıf Tatlım Hamur Oldu Ne Yapmalıyım?

Hamurlaşmış kadayıf maalesef tüketilmez. Bunun en büyük nedeni bahsettiğimiz gibi hem hamur olması hem de görüntü olarak güzel gözükmemesi. Bilhassa misafir geleceği zaman ya da özel günlerde hazırlanan bir tatlı olması sebebiyle, ilk bakışta tatlının göze hitap etmesi oldukça önemlidir.

Şerbetli tatlıların hamurlaşmasının en büyük nedeni tatlı henüz sıcakken, üzerine tekrar sıcak şerbetin dökülmesidir. Buradaki en önemli püf nokta, ya tatlının kendisi ya da şerbetin kesinlikle soğumuş olması gerektiğidir. Fakat biz her zaman şerbetin sıcakken dökülmesi taraftarıyız. Böylelikle şerbet tatlının tüm noktalarına yayılabilir ve istenilen kıvam elde edilebilir.

Kadayıf Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Kadayıf, sanıldığının aksine daha kolay hazırlanabilir bir tatlıdır. Aslında yukarıda bahsettiğimiz gibi tek dikkat edilmesi gereken ve dikkat edilmediğinde tatlının tüketilmesini engelleyen ayrıntı da sıcak soğuk dengesidir. Kadayıf yapımında önemli noktalardan kısaca bahsetmemiz gerekirse;

  • Aldığınız kadayıfın son kullanma tarihine dikkat ederek almalısınız.
  • Kadayıfı yakmayacak şekilde kızartmaya özen göstermelisiniz. Aynı şekilde yanmış yağ kullanarak kızartmamalısınız.
  • Bilhassa şerbetini hazırlarken birebir aynı ölçü ile hazırlamaya dikkat etmelisiniz. Yani bir bardak şekeri fazla koyayım ya da bir bardak su azaltayım gibi, emin olmadığınız bir şekilde tarif dışına çıkmamalısınız.
  • Kadayıfta şerbet çok önemlidir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, şerbete özen gösterirseniz, tatlınız da tam olarak olmasını istediğiniz şekilde lezzetli olacaktır. Bu yüzden size iki ana kuraldan bahsedeceğiz. Ya şerbeti sıcakken soğuk tatlının üzerine dökmelisiniz ya da şerbeti önceden hazırladıysanız, tatlınız kesinlikle sıcak olmalıdır. Eğer ikisi de sıcakken şerbeti dökerseniz tatlınız hamur, ikisi de soğukken şerbeti dökerseniz tatlınız kesinlikle kuru olacaktır.

Kadayıf Tatlısı Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Şerbetli tatlıları muhafaza ederken dikkat edilmesi gereken en önemli detay oda sıcaklığıdır. Bu yüzden şerbetli tatlıları karıncalanmayacak şekilde üzerini iyice kapattıktan sonra isterseniz mutfağınızın yüksek bir yerinde ya da fırın içinde saklayabilirsiniz.

Şerbetli tatlıları saklarken yapılan büyük bir hata vardır ki o da maalesef buzdolabında saklanmasıdır. Şerbetli tatlılar haricinde reçel, bal gibi içinde şeker bulunan her gıda kesinlikle oda sıcaklığında ve hava ile temas etmeyecek şekilde saklanmalıdır. Buzdolabında saklamak bu tür gıdaların şekerlenmesine ve tüketimin zorlaşmasına neden olmaktadır.

Şekerlenmiş Reçel, Bal Nasıl Eski Haline Getirilir?

Reçel de bal da doğru bir şekilde muhafaza ediliyorsa, uzun süre rahatlıkla tüketebileceğiniz gıdalardır. Bazı durumlarda şekerlenme meydana gelebilir fakat bu düzeltilmeyecek bir problem değil. Şimdi böyle bir durumda neler yapabileceğinizi anlatıyoruz!

  • Yöntem 1: Yoğun bir şekilde şekerlenen reçel bir tencere içine alınarak bir taşımlık kaynatılır. Daha sonrasında da tekrar temiz bir kavanoz içine konup soğuması beklenir. Böylelikle şekerlenme sorunu tamamen düzeltilmiş olunur. Ama belirtmeden geçmeyelim, bu yöntem sıklıkla kullanılan bir yöntem değildir. Daha çok ikinci yöntem tercih edilir.
  • Yöntem 2: Bu yöntemde ise geniş bir tencere içine yarısına kadar su doldurulur ve bal veya reçel kavanozu (ağzının açılamayacağına emin olduktan sonra) tencerenin içine koyulur. Bu şekilde su kaynadıkça reçel veya baldaki şekerlenme de tamamen ortadan kalkar.

Şekerlenmiş gıdalar tüketilebilir fakat şeker yoğunluğu normalden çok daha fazla olduğu için rahatsız edebilir. Bu yüzden bu yöntemleri kullanarak şekerlenmenin giderilmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ