Trüf Mantarı Nasıl Saklanır?

Trüf Mantarı Nasıl Saklanır?

Trüf mantarı ülkemizde genellikle akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Bu nedenle akdenizde yetiştiği bilinmektedir ancak trüf mantarı meşelik alanlarda da yetişen bir mantardır. Meşe ağaçlarının yetişebildiği koşullarda gelişimini sürdürebilen trüf mantarı akdenize özgü bir mantar değildir. Meşe ağacının köklerinde 5 ila 20 cm derinliklerde yetişen kokulu bir mantar cinsi olan trüf mantarı meşe ağaçlarının olduğu her yerde yetişebilir.

Trüf mantarı içerisinde birçok vitamin ve mineral barındırmaktadır. Başta potasyum olmak üzere kalsiyum açısından da oldukça zengin bir mantar cinsidir. İçerdiği diğer mineraller ise magnezyum, sodyum ve demirdir. Bu nedenle sağlık açısından oldukça faydalı olan trüf mantarı birçok hastalığa karşı etkili ve faydalı bir mantar cinsidir. Görüntü itibari ile küçük siyah bir taşa benzeyen trüf mantarı görünümü nedeni ile halk arasında kara elmas olarak da bilinmektedir.

Sağlık açısından oldukça faydalı olan bu mantar cinsi doğru koşullarda saklanmaması durumunda kolaylıkla bozulabilir. Bu nedenle trüf mantarının saklanma koşullarına oldukça dikkat etmek gerekir.

Trüf Mantarı Nasıl Muhafaza Edilir?

1-)Buzdolabında Saklama

Meşe ağacının kökleri nem açısından oldukça zengin olan bir alandır. Bu nedenle trüf mantarları meşe ağaçlarının köklerinde kolayca yetişebilmektedir. Evlerde de bu nemli ortam şartlarının sağlanabilmesi gerekir.

Aksi takdirde kısa süre içerisinde trüf mantarının yapısında değişiklikler meydana gelir ve sonuç olarak bozulur. Trüf mantarını daha uzun süre muhafaza edebilmek için nemli ortam yaratmak kolay bir yöntemdir.

Bunun için trüf mantarlarını buzdolabında saklamak istiyorsanız mutlaka buzdolaplarının nemli sebzelik bölümlerine koymanız gerekir. Bu işlemi uygularken trüf mantarlarını bir saklama kabına koyarak sebzelik bölümüne kaldırmanız gerekir. Ancak bu şekilde hava almayacakları için ara sıra saklama kabını açarak mantarları havalandırmak gerekir. Bu işlem mantarların çok daha uzun süre saklanabilmesi için oldukça önemlidir.

2-)Nemli Bezde Saklama

Trüf mantarının bozulmasını engelleyen en önemli etken nemli bir ortam yaratmak olduğu için bu mantarları nemli ber beze sararak saklamak mümkündür. Bunun için dikkat edilmesi gereken tek nokta kullanılan bezin kumaş türüdür. Trüf mantarını sarmak için mutlaka pamuklu bir bez kullanılmalıdır.

Pamuklu temiz bir bezi nemlendirdikten sonra içine trüf mantarlarını koyun. Bu işlemin ardından mantarların tamamen kapanması için bezi mantarların üzerine iyice sarın. Gerekirse başka bir pamuklu bez kullanarak bu işlemi tamamlayın. Bu şekilde mantarlar hem nemli kalacaktır hem de hava alacakları için başka hiçbir işlem yapmadan uzun süre rahatlıkla saklayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. frol pwecerit dedi ki:

    You made some decent points there. I looked on the internet for the subject matter and found most people will agree with your website.

  2. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!

  3. I always was interested in this subject and still am, appreciate it for putting up.

  4. zomeno feridov dedi ki:

    I like this post, enjoyed this one regards for putting up.

BİR YORUM YAZ