Keçiboynuzu Pekmezi İştah Açar mı?

Keçiboynuzu Pekmezi İştah Açar mı?

Keçiboynuzu pekmezinin bizlere sağladığı birçok fayda bulunmaktadır. Fakat en bilinen özelliği ise iştah açıcı olmasıdır. Bilhassa ani kilo kaybı yaşayan kişilerde bu yüzden sıklıkla keçiboynuzu pekmezi yemesi tavsiye edilir.

Keçiboynuzu Pekmezi İştah Açar Mı?

Keçiboynuzu Akdeniz bölgesinde bolca yetişen bir bitkidir. Toz haldeyken başta olmak üzere, kurutularak ve macun olarak da tüketilebilmektedir. Fakat günümüzde pek çok hastalığa iyi gelmesi sebebiyle çoğunlukla pekmez olarak tüketiliyor.

Keçiboynuzu pekmezinin iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Sık ve ani kilo kayıplarında veya vücudu yoran ciddi bir hastalık sonrası bağışıklık sisteminin zarar görmesi gibi durumlarda ek takviye olarak rahatlıkla keçiboynuzu pekmezi tüketilebilir. Bu pekmez, aynı zamanda kansızlığı da oldukça iyi gelmektedir.

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu pekmezi ile ilgili aslında yukarıda küçük bilgiler paylaştık sizinle. Bunların yanında;

  • Öncelikle keçiboynuzu pekmezi düşük kalorili bir gıdadır. Bu yüzden diyet programlarınızda ya da günlük olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz.
  • Keçiboynuzu bitkisinin içinde yoğun miktarda E vitamini bulunmaktadır. Sıklıkla tüketilmesi durumunda ise bilhassa kış aylarında sıklıkla karşılaştığımız gribal hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve hastayken tükettiğinizde de daha çabuk bir şekilde toparlanmanızı sağlar.
  • Keçiboynuzu pekmezinin içerisinde yine bol miktarda kalsiyum bulunur. Bu kalsiyum miktarında dolayı sağlıklı kemik ve diş gelişiminin gerçekleşmesine yardımcı olur. Aynı şekilde vücudun ana direnç sistemi yani bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkili bir rol oynar.
  • Sindirim sisteminde en ufak bir gaz birikmesi bile insanı oldukça rahatsız edebiliyor. Böyle durumlarda keçiboynuzu pekmezi tüketmek hem rahat bir sindirim işlemi gerçekleştirmenizi sağlayacaktır, hem de midedeki şişkinlik hissinin oluşmasını engelleyecektir. Bunun yanı sıra bağırsaklarda oluşan parazitlerin giderilmesinde de keçiboynuzu pekmezinin oldukça etkili olduğunu söylemeden geçmeyelim. Malum ishal gibi rahatsızlıklar tam olarak bu parazitlerden kaynaklanıyor.
  • Kanser gibi bağışıklık sistemini çökerten hastalıklarda en doğal tedavi yöntemlerinden biridir keçiboynuzu. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağladığı gibi, vücudumuzda kanser hücrelerine karşı duran diğer hücrelerin yenilenmesini de sağlamaktadır.

Keçiboynuzu Pekmezi Tüketirken Bilinmesi Gerekenler

Keçiboynuzu her ne kadar sağlıklı bir bitki olsa da, dozundan fazla tüketilmesi her gıdada olduğu gibi keçiboynuzunda da küçük problemlere sebep olabilmektedir. Öncelikle keçiboynuzu iştah açan bir gıda olduğundan dolayı, sık sık tüketilmesi hızlı bir şekilde kilo almanıza sebep olabilmektedir. Bu yüzden uzman görüşlerine göre sabah kahvaltısından sonra 1 veya 2 tatlı kaşığı kadar tüketilmesi önerilmektedir. Eğer keçiboynuzu pekmezini başka bir gıda ile karıştırarak tüketecekseniz de yine aynı ölçüden faydalanabilirsiniz.

Gece yatmadan önce keçiboynuzu pekmezi tüketmeniz ise, siz uyku halindeyken vücudunuza daha rahat etki eder ve sabahları daha zinde, daha enerjik ve mutlu uyanmanızı sağlar.

Keçiboynuzu Pekmezi Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Pekmez her ne kadar dayanıklı bir gıda olsa da doğru bir şekilde muhafaza etmek oldukça önemlidir. Keçiboynuzu pekmezini cam bir kavanoz içinde, direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayacak bir şekilde kuru ve serin bir yerde rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz. Pekmezi eğer açtıysanız ise oda sıcaklığında değil, buzdolabında saklamanız gerekmektedir.

Keçiboynuzu pekmezi saklarken dikkat edilmesi gereken bir önemli detay ise, kavanozun kesinlikle ağzı açık bırakılmamalıdır. Kesinlikle hava ile temas etmediğinden emin olmanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ