Kek Kalıptan Sıcakken mi Çıkarılır?

Kek Kalıptan Sıcakken mi Çıkarılır?

Pişirdiğimiz birbirinden lezzetli kekleri, eğer önlemini almazsak sağlam bir şekilde ve parçalanmadan kalıptan çıkaramayız. Keki kalıptan çıkarmanızı kolaylaştıracak birkaç öneride bulunacağız. İlk olarak kek hamurunu kalıba dökmeden önce kalıbınızı yağlayın. Bir parça margarin veya birkaç damla sıvı yağ işinizi görecektir. Kekiniz piştikten sonra ise soğuması için 15 – 20 dakika bekleyin. Çünkü keki ne kadar soğutursanız, kalıptan çıkarırken oluşabilen dağılma riskini o kadar aza indirgemiş olursunuz. Aksi takdirde kekinizi sıcakken kalıptan çıkarmaya çalışırsanız, hem kekinizin dağılmasına hem de ellerinizin yanmasına neden olabilirsiniz.

Soğuyan Kek Kalıptan Nasıl Çıkarılır?

İlk olarak bıçak veya spatula yardımıyla kekinizi kalıptan çıkarmayı deneyebilirsiniz. Kalıbınızın kenarlarından ara ara bıçağınızla kesikler atın. Sonrasında spatulayı kekle kalıbın arasında bir bağ kalmayacak şekilde kalıbın kenarlarından dikkatlice sokun. Eğer kekinizin kenarları yandıysa, bu yöntemle bir taraftan da yanık olan yerleri temizleyebilirsiniz. Bıçağınızı veya spatulanızı kullanmadan önce sıcak suyla ıslatabilirsiniz.

Böylece kekin kenarları kalıptan daha kolay çıkacaktır. Bıçakla ve spatulayla işiniz bittiğinde kalıbınızı geniş bir tepsinin üzerinde ters çevirin ve kek kalıbını sallayın. Kalıbı ters şekilde tepsiye yerleştirip üstten birkaç kere vurun. Böylece kekiniz kalıbından zarar görmeden çıkacaktır.

Kekinizi Kalıptan Çıkarmanız İçin Farklı Yöntemler

  • Sıcak Su Kullanın: Kek kalıbınızdan daha geniş olan bir tepsiye yaklaşık 2 parmak yüksekliğinde sıcak su koyun. Tepsinin derinliğinin de buna uygun olmasına dikkat edin. Sıcak su koyduğunuz tepsinin üzerine kalıbı yerleştirin. Kalıbınızın tepsinin içinde tam olarak yerleştiğinden emin olun. Birkaç dakika bekleyin. Sıcak su kek kalıbınızı genişletecek ve kekinizin kalıptan çıkmasını sağlayacaktır. Birkaç dakika bekledikten sonra aynı şekilde kalıbınızı bir tepsi veya tabağın üstünde ters çevirip kekinizi kalıptan çıkarabilirsiniz.
  • Su Buharı Kullanın: Kekiniz buharı emerse kalıptan çıkması daha da kolaylaşır. Buhar kekinizi nemlendirir ve ona esneklik katar. 2-3 su bardağı suyu küçük bir tencerede veya su ısıtıcısında kaynatın, sonrasında geniş ağızlı bir sürahiye boşaltın. Sürahinin üzerine kek kalıbını yerleştirin. Sürahinin içindeki kaynar sudan çıkan buhar kekinizin yumuşamasına ve daha kolay çıkmasına yardımcı olacaktır. Kalıpla sürahiyi kapalı bir dolaba veya fırına yerleştirin. Kalıbı ve sürahiyi fırına yerleştirdikten sonra fırını çalıştırmayın, fırına yerleştirmemizin amacı kekin dışardaki soğuk havaya temas etmesini önlemektir. Birkaç dakika bu şekilde bekleyin. Ardından yine aynı şekilde kalıbı ters çevirip keki kolayca çıkarabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ