Köpek İdrar Kokusu Nasıl Giderilir?

Köpek İdrar Kokusu Nasıl Giderilir?

Sevimli minik dostlarımız olan hayvanlara evlerde bakmak fazlasıyla keyifli bir şey. Özellikle de sadıkları ile akla gelen ilk hayvanlar köpeklerdir. Birçok hayvana oranla da evlerde en rahat bakılabilen hayvanlardandır köpekler. Ancak evde bir evcil hayvan beslemenin belli zorlukları ve sorumlulukları vardır.

Köpek gibi kafes hayvanı olmayan hayvanların tuvalet eğitimi fazlası ile önemlidir. Çünkü iyi bir tuvalet eğitimi verilemezse, evin farklı noktalarına tuvaletlerini yapabilirler. Bu durum da istenmeyen durumların yaşanmasına neden olur.

Aynı şekilde tuvalet eğitimini verirken de bu gibi durumlar yaşanabilir. Ancak bu durumlarda endişelenmemek gerekir. Temizlense dahi kokusunun geçmediği algısı toplumda yer etmiş olsa da kolaylıkla uygulanabilecek birkaç yöntem ile köpek idrar kokusundan kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Bu yöntemleri uygulayabilmek için ise bir üzüm sirkesi, kağıt havlu, bol miktarda su, amonyak içermeyen yüzey temizleyici, karbonat, bulaşık deterjanı, bez, soda ve kabartma tozu gereklidir.

1-)Sirke ve Deterjan

Öncelikle yapmanız gereken şey idrarın yayılmaması için idrar fazlasını kağıt havlu ile silmek. Fazla idrarı temizledikten sonra idrarlı bölgeyi amonyak içermeyen yüzey temizleyici ile silin. Bu noktada amonyak içermeyen yüzey temizleyici olması çok önemli çünkü amonyak kokusu köpeklere tekrar oraya tuvaletlerini yapmaları gerektiği bilinci geliştirir.

Bu şekilde iyice temizledikten sonra kokunun yoğunluğuna göre amonyak içermeyen yüzey temizleyici ya da bulaşık deterjanını bire bir oranda üzüm sirke ve su karışımının içine ekleyerek tekrar silin. Ardından da temiz su ile tekrar silin. Bu şekilde yüzeyde kalan deterjan fazlalıklarını almış olacaksınız. Durulama suyuna da üzüm sirkesi ekleyebilirsiniz. Bu noktada sirkenin üzüm sirkesi olması oldukça önemli çünkü diğer sirke çeşitlerine oranla çok daha etkili ve kesin bir çözüm sağlar.

2-)Karbonat, Kabartma Tozu ve Soda

Bu yöntemi uygulamaya başlamadan önce idrar fazlasını kağıt havlu ile silin. Amonyak içermeyen yüzey temizleyici veya bulaşık deterjanı ile bu bölgeyi temizleyin. Temizlerken ovalamamaya özen gösterin. Ovalama işlemi bölgenin genişlemesine neden olur. Daha sonra idrar olan bölgenin üzerini kaplayacak şekilde karbonat dökün. Karbonat yerine kabartma tozu da kullanabilirsiniz. Bu süre en az 10 dakika olmalıdır. Yeterince bekledikten temiz su ile silin ve sodalı bir bez ya da sünger koyun. Bu şekilde de en az 10 dakika bekleyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ