Kumaştan Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaştan Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaştan çıkarılabilecek en zor lekelerden biri de çam sakızı lekesi ve reçine lekesidir. Çoğu ev kadının en zorlandığı bu lekeyi çıkarmak, çıkarırken özellikle kıyafetlerin dokusuna zarar vermemek biraz pratik bilgi gerektirmektedir.

Özellikle yaz aylarında yapılan pikniklerde mis gibi çam ağacı altında otururken ya da yürüyüş yaparken çam sakızının ayakkabılarınıza, kıyafetlerinize bulaştığı muhakkak olmuştur. İşte kumaşa zarar vermeden çam sakızı lekesini çıkarma yollarını sizler için araştırdık.

1-) Öncelikle soğuk uygulayın

Çam sakızı ve reçine çok yumuşak ve aşırı yapışkan maddelerdir. Sıcak çam sakızının daha da yayılmasına ve yapışmasına sebep olmaktadır.Bu sebeple çam sakızının döküldüğü lekeli kısma öncelikle soğuk uygulayarak çam sakızının donmasını ve etrafa yapışmasını önleyiniz.

Çam sakızının donmasını sağlamak için lekeli bölgeye buz uygulamanız ya da soğuk su dökmeniz yeterli olacaktır.

2-) Çam sakızını kazıyın

Çam sakızını dondurduktan sonra sert bir cisim ile kumaşa zarar vermeden çam sakızını kazıyın. Bu işlem için bıçak kullanabilirsiniz ancak kumaşa zarar vermemek için çok dikkatli olunuz.

3-) Kolonya Kullanın

Çam sakızı lekesini kumaştan kazıdıktan sonra muhakkak kumaşın içerisine işlemiş çam sakızından kaynaklı bir leke kumaşta kalır. Bu lekenin çıkarılması için ise en sık kullanılan madde kolonyadır. Kolonyayı lekeli bölgeye bol miktarda uygulayın ve çam sakızının çözünmesini sağlayın. Lekeli bölgeyi eliniz ile çitileyin. Bu işlemi bir kaç defa yapmanız gerekebilir. İşlem sonrasında hiç beklemeden kıyafetinizi uygun programda çamaşır makinesinde yıkayınız.

4-) Aseton Kullanın

Aseton daha çok kolonyanın kumaştan çıkaramadığı çam sakızı lekesi için kullanılmaktadır. Çok iyi çözücü madde olan aseton yüksek ihtimal ile kumaştan çam sakızı lekesini çıkarır. Ancak aseton kıyafetlerin renklerinde değişime sebep olabilir. Bu sebeple kumaşın görünmeyen bir kısmına aseton dökülerek rengin değişip değişmediğine bakılır. Renk değişimi yok ise aseton ile leke kolayca çıkarılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ