Mumluk Nasıl Temizlenir?

Mumluk Nasıl Temizlenir?

Mumlar, evlerde hoş görüntüsünden dolayı dekorasyon amacıyla sık sık tercih edilmektedir. Hoş görüntüsünün yanında mumlar hoş kokusundan dolayı ya da ani elektrik kesintisinde ışık kaynağı olduğundan dolayı sık sık tercih edilmektedir.

Mumlar yandığı zaman eridiği için ve etrafa mum parçaları yayıldığı için genellikle mumluk içerisinde kullanılmaktadır. Bu durumda mumluklar sık sık kirlenmekte ve temizlenmelidir.

Mumlukların temizlenmesi için uygulanacak yöntem çok basittir. Yapmanız gereken aşağıdaki adımları takip etmeniz ve dikkatlice uygulamanız.

1-)Sık Sık Mumluğu Temizleyin

Mumlukların temizlenmesinde yaşanılan sıkıntının en büyük sebebi mum kalıntılarının çok birikmesi ve çıkarılırken problem yaşanmasıdır. Bu sebeple temizleme işleminin kolayca gerçekleşebilmesi için mumlukları sık sık temizleyerek mum kalıntısı birikmesine engel olunuz.

2-)Mum Kalıntılarını Dondurun

Mumluğu temizlemek için mum kalıntılarının donmasını bekleyiniz. Bu işlemi mumun donmasını bekleyerek yapabilirsiniz ancak bu durum biraz zaman alabilir. Onun yerine mumluğu buzdolabının dondurucu kısmına koyabilirsiniz ve donduktan sonra temizleme işlemine geçebilirsiniz.

3-)Sert Bir Cisimle Kazıyın

Bu işlemi yaparken mumluğa zarar vermediğinizden emin olunuz. Sert ve mumu kazıyacak düzeyde bir aparat kullanın. Bu işlemi yaparken mum kalıntılarının tamamen donduğundan emin olunuz.

4-)Sabunlu Su Kullanın

Sabunlu su, mum kalıntılarını çıkardıktan sonra geride kalan mum yağını temizlemek amacıyla kullanılmaktadır. Ilık sabunlu su ile mum yağını kolayca temizleyebilirsiniz. Ancak bu işlemden sonra mumluğu kuru bir bez ile sildiğinizden emin olunuz.

Özellikle ahşap mumluklarda bu aşamaya daha fazla dikkat ediniz. Aksi takdirde ahşap çok daha kolay bozulabilir ya da matlaşabilir.

NOT: Mumun mumluğu batırmasını önlemek istiyorsanız, mumu koymadan önce mumluğa az miktarda su koyunuz ve mumu bu şekilde yerleştiriniz. Bu şekilde mumluk çok daha az batmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ