Patlamayan Mısır Nasıl Patlatılır?

Patlamayan Mısır Nasıl Patlatılır?

Mısır anavatanı güney Amerika olan buğdaygiller ailesine ait olan bir bitki türüdür. Özellikle Peru’da oldukça kaliteli mısırlar üretilmektedir. Nemli ortamları seven mısır bu ortamda çok daha kaliteli ve verimli yetişir. Nemli iklimlerde yetişmesinden dolayı ülkemizde de üretimi yapılan mısır en çok Karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Bunun yanı sıra batı Akdeniz ve güney Ege kıyılarında da oldukça yaygın bir üretime sahiptir.

Mısır özellikle mineral açısından da zengin bir bitkidir. Potasyum oranının yüksek olmasının yanı sıra magnezyum, sodyum, kalsiyum ve demir minerallerini de içermektedir. İçerdiği minerallerin yanı sıra protein açısından da zengin sayılabilecek bir miktarda protein içermektedir.

Mısır bitkisi çeşitli şekillerde tüketilebilen bir bitkidir. Lezzetli olmasından dolayı severek tüketilen mısırın çok tüketilmesinin bir nedeni de tüketim çeşitliliklerinin zenginliğidir. Gerek haşlayarak gerek közleyerek gerekse de patlatarak tüketilmesi mümkündür. En çok tercih edilen tüketim yöntemlerinden birisi patlatma yöntemidir. Ancak patlamış mısır yapmak her zaman istenilen sonuçları vermeyebilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bazı yöntemler bulunmaktadır. Doğru noktalara dikkat edilmesi durumunda tüm mısırların patlayarak istenilen sonuca ulaşılması sağlanmış olur. Birçok durumda tercih edilen mısırı evde patlatmak oldukça kolaydır. Ancak tüm mısır tanelerinin patlaması için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Evde Mısır Patlatma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Tencere Seçimi

Doğru tencere seçimi patlamayan mısırların oluşmasını engellemektedir. Bu nedenle mısır patlatmak için kullanacağınız tencereyi seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Tüm mısır tanelerinin patlaması için ince tabanlı tencere kullanmak oldukça etkilidir. Tencerenin teflon ya da çelik olmasının bir önemi yoktur. Ancak mısırlar patlarken çok fazla karıştıramıyor iseniz teflon tencere kullanmak mısırların yapışmaması için daha etkili olacaktır. Mısır patlatmak için çelik tencere tercih ediyorsanız ince tabanlı olmasına dikkat etmelisiniz. Kalın tabanlı çelik tencerelerde mısır patlatmak için tencereyi önceden ısıtmanız gerekir.

2-)Mısır Seçimi

mısır seçimi

Mısır patlatırken patlamayan mısır tanelerinin olmasını engellemek için doğru mısır cinsinin seçilmesi gerekir. Mısır patlatmak için en ideal mısır türleri cin mısır ve Arjantin mısırdır. Bu iki türden birini kullanarak doğru yöntem uygulayarak patlattığınız mısırlarda patlamayan taneler olmayacaktır.

3-)Yağ Seçimi

Patlamayan mısırların oluşmasını engellemek için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da mısır patlatırken kullandığınız yağın çeşididir. Tüm yağ çeşitlerini kullanarak mısır patlamak mümkündür. Ancak her yağ ile patlatılan mısırlar istenilen sonucu vermez. Bu nedenle mısır patlatırken zeytinyağı ya da ayçiçek yağı kullanmak gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ