Pirinç Sıcak Suyla mı Islatılır?

Pirinç Sıcak Suyla mı Islatılır?

Pirinç pilavı yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. Aslında en az makarna yapmak kadar kolay olan pirinç pilavının bir türlü lezzetinin ve kıvamının tutturulamamasının asıl sebebi de bu püf noktaların atlanmasıdır. Biz şimdi sizlere parmakları yedirten lezzette pilav yapmanın püf noktalarından bahsedeceğiz.

Pirinç Sıcak Suyla Mı Islatılır?

Pirinç pilavını yapmaya başlamadan evvel ilk aşama pirinçlerin suda bekletilmesidir. Hatta bu işlemin birkaç kez yapılması gerekmektedir. Bunun sebebi, pirinçte bulunan nişastayı tamamen temizlemektir. Yani, pirinci ıslattıktan sonra eğer fark ettiyseniz su beyazlaşır. Bu suyun beyazlaşması tamamen nişasta ile ilgilidir. Birkaç pirincin suyunu değiştirmeniz ve suyun tamamen şeffaf hale gelmesi gerekmektedir. Böylece pirincinizi nişastadan tamamen arındırmış olursunuz.

Pirinç ıslatırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli detay ise pirincin ıslatıldığı suyun sıcaklığıdır. Kaynar derecede bir sıcaklıktan bahsetmiyoruz; bu sıcaklık parmağınızı suyun içine soktuğunuzda yakmayacak derecede olmalıdır. Soğuk su ile pirinç ıslatılır mı? Tabii ki. Ama eğer pirincin daha çabuk pişmesini sağlamak istiyorsanız, kesinlikle sıcak su kullanarak ıslatmanız gerekiyor.

Pirinç Pilavı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

 • Pirinç pilavının en önemli püf noktası aslında şehriyedir. Şehriye pilavın tadını olumlu yönde değiştiren bir ayrıntıdır. Eğer pilavınızın tadında bir eksiklik ya da fazlalık varsa, şehriye aynı zamanda kapatıcı rol oynar. Yani eğer ilk kez pilav yapacaksanız, ilk denemenizi şehriyeli yapmanızı öneriyoruz.
 • Pirinç pilavında hangi yağı kullandığınız da çok önemlidir. Damak tadına göre değişkenlik gösterse de, herkesin hem fikir olduğu bir yağ var; tereyağı. Mümkün olduğunca pilav yaparken tereyağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Pirincin iyi bir şekilde kavrulmuş olması önemlidir. Pirinçlerin göbek denilen şişkin bölgeleri şeffaflaşmaya başladıysa kavrulduğunu anlayabilirsiniz.
 • Pirinç pilavına et bulyon koymaktan kaçının. Aslında her ne kadar et bulyon pratik bir yol olsa da, pilavın tuz oranını yükseltebiliyor. Mümkün olduğunca doğal et suyu ile yapmanızı öneriyoruz bu yüzden. Hatta pilavınızı su ile değil, direkt olarak et suyu ile pişirmeniz de pilavınızın çok daha lezzetli olmasını sağlayacak önemli bir ipucudur.
 • Pilav için kullanacağınız tencerenin derin olmaması önemlidir. Bu yüzden çok derin olmayan ama geniş bir tencerede daha rahat pilavınızı yapabilirsiniz.
 • Son bir püf noktadan bahsetmeden geçmeyelim. Eğer pilavınızın içine pişerken, birkaç damla limon damlatırsanız pilavınızın daha parlak ve iştah açıcı görünmesine neden olacaktır. 2 damlayı geçmemenizi öneriyoruz çünkü daha fazla limon pilavınızı ekşi yapabilmektedir.

Pirinç Pilavının Yanına Yakışacak Yemekler Nelerdir?

Pirinç pilavı hemen hemen her türlü yemekle rahatlıkla tüketilebilecek bir yemektir. Fakat burada etli yemekleri ön plana almamız sanırım haksızlık olmaz çünkü et ile pilavın diğer yemeklere göre farklı bir uyumu vardır. Fikir olması açısından pirinç pilavının yanına yapabileceğiniz alternatif yemekleri sizin için aşağıda sıraladık. Şimdiden afiyet olsun! 🙂

 • Tavuk sote veya et sote. Bu iki yemekte pilavın yanında yakışan etli yemeklerdir.
 • Etli ya da etsiz patatesi yemeği. Yine çabuk hazırlanabilecek bir yemek olduğu için patates yemeğini de pilavın yanına hazırlayabilirsiniz.
 • Zeytinyağlı fasulye. Bu yemek hem sebze olması hem de pilavın yanına farklı bir şekilde uyuşmasından dolayı özellikle yaz mevsiminin vazgeçilmez akşam yemeğidir.
 • Kuru fasulye – nohut. Sanırım bu listeye bu ikisini almamıza gerek yoktu ama yine de es geçmeyelim dedik. Çünkü bu iki yemeğin de pilav ile arasındaki uyumu tartışmasız mide birincimiz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. many thanks lots this amazing site is definitely official
  and also laid-back

BİR YORUM YAZ