Sanki Yemek Borusunda Bir Şey Var

Sanki Yemek Borusunda Bir Şey Var

Yemek yerken veya yutkunmaya çalışırken, kimi zaman boğazda takılma hissiyatı oluşabilmektedir. Boğazda hissedilen yutkunma zorluğu, “sanki yemek borusunda bir şey var” şikayetine sebebiyet verebilmektedir. Ağza atılan yiyeceklerin yemek borusuna gitmesi ve yemek borusu sayesinde mideye ulaşması, yutma işlevi olarak ifade edilmektedir. Yutma esnasında hissedilen zorlanma, takılma hissi ise yutkunma zorluğu olarak bilinir. Tıp dilinde disfaji şeklinde bilinen yutkunamama sorununun temelinde yatan pek çok neden olabilir.

Boğazda hissedilen yutkunamama durumu, yemek borusunda sanki bir şey var hissi şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bunun nedeni; boğazın yemek borusuyla doğrudan bir bağlantısının olmasıdır. Daha çok bir şeyler yerken hissedilen yutkunamama sorunu, çoğu zaman psikolojik etkenlerin sonucu olarak görülmektedir. Ancak yutkunma zorluğunun altında yatan neden ciddi sağlık sorunları olabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemeli en kısa sürede uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Yemek Borusunda Tıkanma Hissi/Yutkunamama Neden Olur?

Psikolojik Etkenler(Stres, Endişe)

Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi psikolojik haller vücutta kendini fizyolojik sonuçlar halinde belli edebilmektedir. Büyük bir topluluk önünde konuşma sırasında veya sunum yaparken, duyulan heyecandan kaynaklı yutkunamama sorunu baş gösterebilmektedir. Yutkunma zorluğunun en bilindik nedeni psikolojik etkenlerdir.

Yemek Borusu Rahatsızlıkları

Yemek borusunda oluşabilecek bir takım rahatsızlıklar, yemek borusunda tıkanma hissine neden olabilir. Tek başına yemek borusu rahatsızlığı olarak değerlendirilemez. Şayet bununla birlikte nefes alırken zorlanma gibi başka belirtiler söz konusuysa, derhal uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Sigara İçmek

Sigara içmenin sağlık açısından bir çok zararı olduğu gibi nefes yollarını da olumsuz yönden etkileyebilmektedir. Sigara içmek, nefes yollarına zarar vererek yutkunma zorluğuna sebebiyet verebilmektedir.

Soğuk Algınlığı Rahatsızlıkları

Soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen yutkunma zorluğu problemine sık rastlanmaktadır. Özellikle kış aylarında fazlaca rastlanan soğuk algınlığının belirtilerinden biri şeklinde görülebilmektedir. Beraberinde genellikle ateş, halsizlik, iştah kaybı ve boğaz ağrısı görülür.

Tümör Rahatsızlıkları

Vücutta herhangi bir bölgede oluşabilen kistlere, boğazda da rastlanabilmektedir. Bu bölgede meydana gelebilen kistler, kişinin yutkunurken veya yemek yerken zorlanmasına sebebiyet verebilmektedir. Nadiren de olsa şikayet, ciddi sağlık sorunlarının işaretçisi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve en kısa sürede uzman doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Şüheda dedi ki:

    Yemek borusunda bisey varmış hissi nasıl giderilir ? Lütfen yardım edin nefes alırken batıyor ne yapmam gerek ?????

  2. Yönetici dedi ki:

    Merhabalar,
    takılma hissinin altında yatan bir çok neden olabileceğinden, tedavi şekli sebebe göre değişiklik gösterebilir. Doğru tetkik için uzman hekime başvurmanızı öneriyoruz.

BİR YORUM YAZ