Sararmış Yastık Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Sararmış Yastık Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Evlerde yatak, yorgan, yastık gibi eşyalar her gün kullanıldıkları için ve temizlemesi zor eşyalar olduğu için sık sık yıkanmaz. Bunun yanı sıra sadece evlerde kullanıldıkları ve kişisel eşyalar olduğu için de kolay kolay kirlenmezler.

Ancak yastık kılıfları doğrudan insan vücudu ile temas ettiği için daha kolay kirlenir. Zaman içerisinde ise yastık kılıflarında farklı sebeplerden dolayı çeşitli lekelenmeler meydana gelebilir. Bu lekelerin başında ise sararmalar gelir.

Yastık kılıflarının sararmasının çeşitli nedenleri olsa da genellikle terleme kaynaklı oluşur. İnsanlar uyurken de terleyebilir ve terleme ile vücuttan atılan su yastık kılıflarında sararmalara neden olur. Sadece yıkama ile geçmeyen bu lekelerden kurtulmak için uygulanabilecek yöntemler bulunmaktadır. Bunun için oksijenli su, sirke, boraks, çamaşır deterjanı, toz bulaşık makinesi deterjanı ve çamaşır suyu gerekmektedir.

1-)Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinenizde suda bekletme özelliği bulunuyorsa, yastık kılıflarınızda oluşan sarı lekelerden kurtulmak biraz daha kolay bir iş halini alır. Bunun için sararan yastık kılıflarınızı çamaşır makinesine koyun. Ardından yarım su bardağı sirke ile 1 su bardağı oksijenli su koyun. Bu şekilde 1-2 saat bekleyin. Yeterince bekledikten sonra yarım su bardağı kadar çamaşır deterjanı ve yarım su bardağı kadar da boraksı ekleyin. Bu işlemleri tamamladıktan sonra ön yıkamalı uzun bir program seçin. Bu şekilde yıkadığınız yastık kılıflarının ilk günkü gibi tertemiz olduğunu göreceksiniz.

2-)Elde Yıkama

Sararan yastık kılıflarınızı elde yıkamak istiyorsanız ya da çamaşır makinenizde suda bekletme özelliği bulunmuyor ise bir kovaya sararan yastık kılıflarınızı koyun. Leğen gibi uygun boyutlarda bir başka kap da kullanabilirsiniz. Yastık kılıflarınızın üzerine yarım su bardağı sirke ve yarım su bardağı oksijenli su dökün. Daha sonra lekelerin iyice yumuşayıp arınması için birkaç saat bekleyin. Bekleme süresi dolduktan sonra kılıfların üzerine yarım su bardağı boraks ve yine yarım su bardağı çamaşır deterjanı ekleyin. Bu karışımla iyice çitileyerek yıkadıktan sonra lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

3-)Bulaşık Deterjanı ve Çamaşır Suyu

Toz bulaşık deterjanı yardımı ile de sararan yastık kılıflarını temizlemek mümkündür. Bunun için bir miktar kaynar suyun içine 1 su bardağı çamaşır deterjanı, 1 su bardağı toz bulaşık deterjanı, 1 su bardağı çamaşır suyu ve yarım su bardağı boraks koyun. Tüm bu malzemeleri karıştırarak hazırladığınız karışım ile birlikte sararan yastık kılıflarınızı çamaşır makinesine koyun. Suda bekletme özelliği olan bir makineniz varsa sıcak suyun içinde bir süre beklettikten sonra yıkama talimatlarına uygun olarak yıkayın. Suda bekletme özelliği yoksa uzun bir programda yüksek sıcaklıkta da yıkayabilirsiniz.

NOT: Oksijenli su beyazlatma özelliğine sahip olduğu için beyaz olmayan kılıflar için oksijenli su kullanmayın. Kullanacağınız malzemelerin yastık kılıflarınızda deformelere neden olmaması için görünmeyen bir kısmında denedikten sonra kullanın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ