Şekerlenen Pekmez Nasıl Çözülür?

Şekerlenen Pekmez Nasıl Çözülür?

Pekmez kahvaltılarımızın vazgeçilmez öğelerinden biridir. Pekmez, keçiboynuzu ve harnup gibi bazı meyvelerin ezilip kaynatılmasıyla meydana gelir, acımsı bir tatlılığı vardır. Kahvaltılarda tahinle birlikte tüketimi yaygındır. Pekmezi uzun süre tüketebilmek için uygun koşulların sağlanması gerekir. Uygun koşullar sağlanmadığı takdirde pekmez şekerlenebilir. Pekmezin şekerlenmesini çözmek oldukça basittir. Aşağıdaki adımları takip ederek kristalleşen(şekerlenen) pekmezinizi kolayca eski haline getirebilirsiniz.

Şekerlenmiş Pekmez Nasıl Çözülür?

1.Adım

Pekmez kavanozunun kapağını çıkarın. Çözülme süreci sırasında kapak kapalı olursa kavanozunuz, içinde fazla basınç oluşmasından ötürü çatlayabilir.

2.Adım

Derin bir tencereye pekmez kavanozunun seviyesini geçmeyecek şekilde su doldurun. Ardından kısık ateşte suyunuzu ısıtmaya başlayın. Kavanozu tencerenin içine yerleştirin. Kavanozun içine su gelmemesine dikkat edin. Ateşin seviyesini yükseltmeyin, sürekli kısık ateşte kalsın. Birkaç dakika boyunca pekmezi ısınmaya bırakın. Suyun kaynamamasına dikkat edin. Kaynar su pekmez için zararlıdır.

3.Adım

Pekmez kavanozunu sıcak sudan çıkarın ve kapağını kapatın. Birkaç kere sallayın. Kristallerin karışıp kaybolduğunu göreceksiniz. Eğer kristaller hala çözünmemişse, pekmezi birkaç dakika daha sıcak suyun içinde ısıtabilirsiniz.

4.Adım

Eğer şekerlenme tamamen ortandan kalktıysa kavanozunuzu soğutmaya başlamalısınız. Eğer kavanozunuzu birden soğutmaya bırakırsanız, salladığınız zaman kaybolan kristaller teker teker geri gelecektir. Bu da işlemin başından beri gösterdiğiniz çabaları boşa çıkartacaktır. Bu yüzden kavanozunuzu yavaş yavaş soğutmanız gerekir.

5.Adım

Mümkün olduğunda geniş ve derin bir kap bulun. Kavanozun kabın içine koyun ve musluğunuzun suyunu olabildiğince sıcak akıtmaya başlayın. Kabı musluğun hemen altına yerleştirin. Ve 1-2 dakika en sıcak derecede suyunuzu akıtın.

6.Adım

Kabı mümkün olduğunca doldurun. Kavanozun içindeki pekmezin seviyesine gelecek şekilde kabı sıcak su ile doldurun. Eğer daha etkili bir sonuç olsun istiyorsanız kavanozunuzu yan yatırıp kaba yerleştirin. Fakat bu sırada kapağın kapalı olduğundan emin olun. Eğer tekniğini doğru uyguladıysanız pekmezin üzerinde hava kabarcıkları görmeye başlayacaksınız. Bu kabarcıklar doğru yolda olduğunuz anlamına gelir.

7.Adım

Son olarak pekmez kavanozunu, kabın içindeki su ile beraber soğumaya bırakın. Suyun yavaş soğuması sebebiyle pekmeziniz ani bir ısı değişikliğine maruz kalmayacaktır. Bu da pekmezin tadının ve dokusunun bozulmasını engelleyecektir. Pekmezinizin ısısını, oda ısısından ayırt edemediğinizde, kavanozu sudan çıkarıp bir havlu yardımı ile kurulayın. Eğer adımları doğru uyguladıysanız sanki daha yeni almışsınız gibi şekerlenmemiş, kristalleşmemiş bir pekmeziniz olacaktır. Pekmezinizi işlemden sonra buzdolabında saklamanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ