Su Deposu Temizliği Nasıl Yapılır?

Su Deposu Temizliği Nasıl Yapılır?

Su deposu temizliği hem sağlıklı su kullanım ve tüketimi için hem de kanuni genelgeler ile periyodik olarak yaptırılması gereken bir hizmettir.

2007-67 genelgesine göre su depoları her 6 ayda bir ve devamında periyodik olarak temizlenmelidir.

Su depoları beton, plastik ve paslanmaz olarak sınıflandırılır. Niteliği, şekli ve kullanım amacı fark etmeksizin her su deposu temizlenip dezenfekte edilebilir. Su deposu temizliği hizmeti uzman, yetki ve kalite belgelerine sahip kuruluşlara yaptırılmalıdır.

Hizmet verecek kurumun iş güvenliği belgeleri, İSG ve hekim sözleşmeleri, İSO 9001 belgeleri, yetki belgeleri mutlaka talep edilmelidir.
Personellerin ise portör muayene kayıtları, İSG sertifikaları, hijyen ve mesleki yeterlilik belgeleri sorgulanmalıdır.

Su Deposu Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Temizlik işlemine başlamadan önce depo içi ve çevresi için aydınlatma tertibatı kurulacak ve dezenfekte personeli tarafından gerekli güvenlik önlemleri alınacaktır.
  • Tek kullanımlık hijyen kıyafeti giyen dezenfekte personeli uygun materyallerle depo içine girecek ve Depo içinde fiziksel temizlik (çamur, balçık, kum, inşaat atıkları, vb. gibi maddelerin depo dışına çıkarılması) sağlanacaktır.
  • 150 Bar basınçlı su kompresörü ile deponun tüm yüzeyleri fırçalanarak temizlenecektir.
  • Deponun tüm yüzeyleri Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı içme ve kullanma suyuna karıştırılabilir dezenfektanlar ve kimyasallar ile dezenfekte edilecektir.
  • Dezenfekte işleminin bitmesinden sonra deponun tüm yüzeyleri tekrar durulanacak hiç bir dezenfektan kalıntısı bırakılmayacaktır.
  • Bu hizmetler esnasında mutlaka kullanılan dalgıç pompa yere 0,2 mm çekiş kapasitesine sahip olmalıdır. Bu kirli suyun depo dışarısına tahliye edilmesi için çok önemlidir.
  • Hizmet sonrası deponun çalışan aksamları kontrol edilip, sağlıklı kullanıma teslim edilir.
  • Deponun temizlik ve dezenfekte işlemi sonlandıktan sonra deponun fiziki durumu ve yapılan gereken işlemler hakkında Müşteri Bilgilendirme Formu /Depo Temizlik Tutanağı imzalanarak yetkililere teslim edilecektir.Ayrıca temizlik öncesi ve sonrası resimleri de mutlaka hizmet alan kurum yetkilisine teslim edilmelidir.

Tavsiye Firmalar;

Tekdez Dezenfekte İzolasyon Arıtma Temizlik ve Ticaret Ltd. Şti konusunda uzman kadrosu, yetki kalite belgeleriyle başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli ve Edirne olmak üzere tüm Türkiye genelinde hizmet vermektedir.

Detaylı bilgi için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz;

http://www.tekdez.com/su-deposu-temizligi.html

www.tekdez.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ